Ahmetesor Nasıl Kullanılır?

Ahmetesor'un tüm özelliklerinden faydalanabilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir.

Bu sayfada önemli bilgiler yer almaktadır. Lütfen Ahmetesor'u kullanmaya başlamadan önce bu sayfayı özenle okuyunuz.

Soru Sorma

 1. Öncelikle yeni soru sormadan önce, soracağımız soruyu sitedeki arama alanından arayıp, aynı ya da benzer soruların sorulup sorulmadığını kontrol etmek gerekir. Mükerrer sorular siteden kaldırılır.
 2. Soru sorarken, sorunun ilgili olduğu konu ile alakalı doğru kategori seçilmelidir. Soruların alakasız bir kategoriye girilmemesi gerekir.
 3. Soru açıklaması kısmına sorunun cevabı girilmemelidir. Soru açıklaması kısmı, soru ile ilgili gerekiyorsa ek açıklama girilmesi içindir.
 4. Soru açıklama kısmına, sorumu beğenin, beni takip edin gibi soru ile alakasız açıklamalar kesinlikle girilmemelidir.
 5. Soru açıklama kısmında özel mesaj ile ek bilgi vb. talepleri yapılamaz. Sorunun özel mesaja gerek kalmayacak şekilde açıklayıcı olması gerekir.
 6. Sorularınıza ilgi çekmek için alakasız kişileri etiketlemeyiniz.
 7. Soru başlıklarının anlaşılır ve sorulan soruyu net şekilde ifade ediyor olması gerekir.
 8. Soru başlıklarında imla ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir.
 9. Soru başlıklarının tüm harfleri büyük harfle yazılmamalıdır.
 10. Soru, alakasız şekilde etiketlenmemelidir. Etiketler, sorunun ilgili olduğu konuyu ifade ederler.
 11. Bu kuralları ihlal eden hesaplar geçici olarak soru sormaya kapanabilir.
 12. Güncel & Haber, Sohbet & Geyik, İlan, Şikayetim Var ve Soruları Alayım kategorilerinde açılan konularda soru sorulmasına ve dolayısıyla cümlenin sonuna soru işareti ( ? ) konmasına gerek yoktur.
 13. Arka arkaya ve sırf soru sormak için soru sorulmamasında fayda vardır.
 14. Takipleşme, diğer üyelerin kazançlarını sorma, beğeni isteme gibi tüm soru ve konular, Geyik & Sohbet kategorisinde açılmalıdır.
 15. Soru sormak için öncelikle anasayfada yer alan Soru Sor butonuna tıklamanız gerekir.
 16. Sonra sorunuza uygun bir soru başlığı girmeniz gerekir. Örnek: Her bölümünde birbirinden bağımsız konular işlenen dizi tavsiyeleriniz var mı?
 17. Soru başlıkları, soruyu ifade edecek şekilde soru cümlesi şeklinde olmalıdır. Soru cümlesi şeklinde olmayan soru başlıkları silinir.
 18. Geyik & Sohbet ile Soruları Alayım kategorilerinde soru başlıkları soru şeklinde olmayabilir. Kategoriler ile ilgili açıklama için tıklayınız.
 19. Sorunuz ek açıklama gerektiriyorsa, soru açıklaması girebilirsiniz. Sorunuz ile ilgili açıklama kısmında detaylı bilgi verebilirsiniz.
 20. Soru açıklama kısmına sorunuzun cevabını girmeyiniz. Sorunuza cevap vermek istiyorsanız, sorunuzu sorduktan sonra cevap olarak giriniz.
 21. Daha sonra sorunuza uygun bir kategori seçmeniz gerekir. Sorunuzu ilgili kategoriye girmezseniz, sorunuz silinebilir.
 22. İsterseniz sorunuzla ilgili etiketler de girebilirsiniz. Etiketler, sorunuzun ilgili olduğu kısa kelimelerdir. Etiketler, aynı zamanda site gündemini de belirler. Sorunuzla alakasız etiket girdiğinizde sorunuz silinebilir.
 23. Hepsi tamamlandıktan sonra Gönder butonuna basarak sorunuzu yayınlayabilirsiniz.
 24. Lütfen ilk sorunuzu yayınlamadan önce, soru sorma sayfasında bilgisayarlar için sağ tarafta, cep telefonları için soru sorma formunun altında yer alan sorular nasıl olmalıdır ile ilgili bilgiyi okuyunuz.
 25. Ahmetesor'da küfür ve hakaret içeren, ya da kanunlara aykırı içerik barındıran sorular sorarsanız hesabınız kalıcı olarak kapatılır.
 26. Özetle; soru başlıkları soruyu net ifade eden soru cümlesi şeklinde olmalı, ilgili kategori doğru şekilde seçilmeli, etiketler kısmına soru ile alakasız etiket girilmemeli ve soru başlıklarında imla kurallarına dikkat edilmelidir.
 27. Soru başlıklarının büyük harf ile başlaması faydalıdır.
 28. Soru sorma kurallarını çok fazla ihlal ederseniz, yeni soru sormanız bir süreliğine sistem tarafından engellenebilir.
 29. Soracak soru bulma konusunda yardımcı olmak amacıyla, keşfet sayfasında Google'da en çok aranan kelimeler yer almaktadır. O kelimeler ile ilgili sorular sorabilirsiniz.

Başa dön ↑

Cevap Verme

 1. Soru ile ilgisiz ve alakasız cevaplar verilmemelidir.
 2. Daha önce verilmiş bir cevabın aynısının veya benzerinin yazıldığı cevaplar girilmemelidir.
 3. Cevaplar hakaret içermemelidir.
 4. Cevaplar özgün olmalıdır. Özgün içerik nedir?
 5. Diğer kaynaklardan kopyala yapıştır içerik girilmemelidir. Kopya içerik giren hesaplar kalıcı olarak kapatılır. Kopya içerik nedir?
 6. Eğer bir sorunun cevabını bilmiyorsanız, lütfen bilmiyorum şeklinde cevap yazmayınız. Sorunun cevabını araştırıp özgür bir cevap girebilirsiniz ya da hiç cevap girmeyebilirsiniz.
 7. Sorunuza cevap yazan üyelere cevap yazdığınız için teşekkürler ya da soruyu beğenin, cevabımı beğenin gibi cevaplar girmeyiniz.
 8. Sorunuza ilgi çekmek için diğer üyeleri alakasız şekilde etiketlemeyin.
 9. Öncelikle cevap vermek istediğiniz soruya tıklanarak soru sayfasına gidilir.
 10. Sayfanın altında yer alan cevaplama alanından cevabınızı yazıp Cevapla butonuna basarak cevabınızı yayınlayabilirsiniz.
 11. Daha önce verilmiş bir cevabın aynısını vermeyiniz. Örneğin, 1 gün kaç dakikadır? sorusuna sizcen önce bir üye "1440 dakika" cevabını vermişse, aynı cevabı tekrarlamayınız.
 12. Cevap silmek ya da düzenlemek için : Cevap nasıl silinir veya değiştirilir?
 13. Ahmetesor'da küfür ve hakaret içeren, ya da kanunlara aykırı içerik barındıran cevaplar yazarsanız hesabınız kalıcı olarak kapatılır.
 14. Lütfen cevabını bilmediğiniz sorulara cevap yazmayınız. Ya da araştırma yaparak cevabı öğrenip daha sonra kendi özgün cümlelerinizle cevap yazınız. Cevapları internetteki diğer sitelerden kopyala yapıştır şekilde yazmayınız.
 15. Cevaplarınızın özgün ve soruyu yanıtlayıcı olması önemlidir. Kopyala yapıştır cevaplar girmeyiniz.
 16. Cevap verirken, mümkün olduğunca kapsamlı cevap girmeniz önemlidir.
 17. Bir soru altında cevapların tek bir cevap olarak yayınlanması gerekir. Örneğin, en sevdiğiniz yemek gibi bir soruya, sevdiğiniz yemekleri ayrı ayrı yazmak yerine, tek cevapta yazmanız daha iyidir.
 18. Sorunuza cevap veren kişilere, cevabınız için teşekkür ederim gibi cevaplar yazmayınız. Eğer teşekkür edecekseniz, özel mesaj ile teşekkür edebilirsiniz.
 19. Sizi engelleyen ya da engellediğiniz üyelerin sorularına cevap veremezsiniz.
 20. Cevap verme kurallarını çok fazla ihlal ederseniz, yeni cevap yazmanız bir süreliğine sistem tarafından engellenebilir.
 21. Cevaplar dilbilgisi kurallarına ve noktalama işaretlerine uygun olmalıdır. Hızlı cevap yazmak adına çok fazla harf hatası içeren cevaplar yazmayınız.
 22. Cevaplar soruya cevap niteliği taşımalıdır. Cevapta soruyu eleştirmeyiniz ya da soru ile ilgili yorum yapmayınız. Sadece soruya cevap veriniz.

Başa dön ↑

İnceleme ve Yorumlar

 1. İnceleme ve yorumlar; ürünler, şirketler, kitaplar, müzikler, kişiler, mekanlar veya internet siteleri ile ilgili puanlama, inceleme ve yorumlama yapılan yerdir.
 2. Burada soru sorulmamalı, eklenecek başlığın yanına nasıl ya da o mu bu mu gibi şeyler eklenmemelidir. Bir başlık eklerken, sadece yorumlanacak şeyin adı girilmelidir.
 3. Hakkında bilgi ya da tecrübe sahibi olunmayan başlıklar kesinlikle eklenmemelidir.
 4. Puanlama ve yorumlar; kişisel bilgi ve deneyime dayalı ve tarafsız olmalıdır.
 5. İncelemeler özgün olmalıdır. Özgün içerik nedir?
 6. Bilgi ya da tecrübe sahibi olunmayan şeyler hakkında puanlama ya da yorum yapılmamalıdır.
 7. Yeni bir şey eklerken, adının doğru yazıldığından ve doğru kategoriyie girildiğinden emin olunmalıdır.
 8. Yorum ve puanlama yapılan şeyin kategorisine mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin kategoride kurum yazıyorsa, ilgili şirket hakkında yorum yapılmalıdır, ürünleri hakkında değil.
 9. Aynı ada sahip, farklı kategoride şeyler olabilir. O nedenle puanlama ve yorumlama yaparken kategoriye dikkat edilmelidir.
 10. Yeni bir şey eklendiğinde, ekleyen kişinin ilk oylama ve yorumu yapması beklenir. Ekleyen kişi tarafından inceleme ve yorum yapılmayan başlıklar silinir.
 11. Bilgim yok, kullanmadım, hakkında bilgi istiyorum, merak ediyorum, kullanan var mı gibi yorumlar kesinlikle yapılmamalıdır.
 12. İnceleme ve yorumların kazançlara katkısı vardır.
 13. İncelemeler bölümü Wikipedia değildir. Açılan konu ile ilgili sözlük ya da Wikipedia tarzı tanımlama yapmak yerine, ilgili konu hakkındaki inceleme ve yorumunuzun eklenmesi daha önemlidir.
 14. İnceleme ve yorum kurallarına uymayan hesaplar önce geçici, sonra kalıcı olarak kapatılır.

Başa dön ↑

Ödüllü Sorular

 1. Ahmetesor'da belirli günlerde saat 21:00 ile 21:30 arasında bazı ödüllü sorular sorulur.
 2. Her bir ödüllü soruya ilk doğru cevabı veren kişi belirlenen tutarda ödül kazanır.
 3. Ödüllü sorular, Ödüllü Soru hesabından sorulur.
 4. Bir kişi birden çok sorudan birden çok ödül kazanabilir. İlk ve doğru cevabı yazmak ödül almak için yeterlidir.

Başa dön ↑

Kategoriler

 1. Ahmetesor'da, soruların ilgili oldukları konularla alakalı kategori seçilerek girilmesi gerekmektedir.
 2. Güncel & Haber, Sohbet & Geyik, İlan, Şikayetim Var ve Soruları Alayım dışındaki tüm kategorilerde açılan konuların soru şeklinde olması gerekir.
 3. Güncel ve Haber kategorisinde güncel konular tartışılabilir ve soru sorma gerekliliği yoktur.
 4. Geyik & Sohbet kategorisi serbest bir kategoridir, soru zorma zorunluluğu yoktur, bu kategoride her konu açılabilir.
 5. Soruları Alayım kategorisinde : Başınızdan geçen ilginç olaylar (Örn: "Ağrı Dağına tırmananlardanım, soruları alayım", "Eşim tarafından aldatıldım, soruları alayım", "Bugün itibarıyla işten atıldım, soruları alayım"), diğer insanlar için yararlı olacağını düşündüğünüz bilgiler (Örn: "Kalp cerrahıyım, soruları alayım", "Yeni emekli olmuş 30 yılık bir memurum, soruları alayım", "1 ayda 20 kilo verdim, soruları alayım", "CERN'de çalışan Türk bilim insanlarıyız, soruları alalım"), tanınmış biri olmanız (Örn: "Ben Okan Bayülgen, soruları alayım", "Manga grubunun üyeleriyiz, soruları alalım"), hayatınızda önemli bir yer tutan sıradışı yönünüz (Örn:"Astral seyahat yapabiliyorum, soruları alayım") gibi konular açılabilir.
 6. Ahmetesor kategorisinde, sadece site ile ilgili sorular sorulmalıdır.
 7. Şikayetim Var kategorisinde, olumsuz tecrübe yaşanan şirket, ürün ya da markalarla ilgili şikayetler girilebilir.
 8. İlan kategorisinde, sunulan ürün ya da hizmet gibi her türlü ilan verilebilir. Ancak verilen ilanın gerçek olması ve yanıltıcı olmaması gerekir.
 9. Kategori kurallarının ihlal edilmesi ya da soruların ilgili kategoride açılmaması nedeniyle üyelikler bazı kısıtlamalara maruz kalabilir.
 10. AP ve kazançlarla ilgili konular AP ve Kazanç grubunda açılmalıdır.
 11. Ahmetesor sitesi ile ilgili merak edilenler, Ahmetesor Grubu'nda konuşulabilir.

Başa dön ↑

Neler Oluyor?

 1. Ahmetesor'da, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi durum güncellemesi ya da paylaşımlar yapılabilir.
 2. Profil sayfasında yer alan "Neler oluyor?" yazan alandan profil paylaşımları yapılabilir ve bu paylaşımlar sizi takip edenlerin Takip sayfasında görünür.
 3. Profil sayfasından yapılan paylaşımlar, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar gibidir. Ek olarak, paylaşıma açıklama da ekleyerek daha uzun paylaşımlar yapılabilmektedir.
 4. Bu bölümde makale, günlük ya da köşe yazısı tarzı yayınlar yapılabilir.

Başa dön ↑

Gruplar

 1. Gruplar, üyeler arası yardımlaşmak ve haberleşmek için oluşturulan topluluklardır.
 2. Sadece gruba katılanlar gruplarda paylaşım ve yorum yapabilir.
 3. Grup kurucusu ya da grupta paylaşım yapan üye tarafından engellenen üyeler, ilgili grup paylaşımına yorum yapamazlar.
 4. 1 kişi en fazla 10 adet grup kurabilir ve 100 adet gruba katılabilir.

Başa dön ↑

Premium

 1. Ahmetesor Premium üyelik yeni üyeler için hızlı onay ve tüm üyeler için özellikler sunar.

Başa dön ↑

Seviye Sistemi

 1. Seviye; üyelerin sitedeki soru ve cevaplarının, soru sorma ve cevap verme kurallarına uygunluğuna göre belirlenir.
 2. Sorulan soru sayısı ya da verilen cevap sayısı seviyeyi genellikle etkilemez.
 3. Seviyenin yükselmesi için, kaliteli/faydalı soruların sorulması ve sorulara iyi cevapların verilmesi gerekir.
 4. Seviyeyi etkileyen faktörlere, soru ve cevapların güncel ve faydalı olması ile takipçi sayısı etkilidir.
 5. Beğenilen ya da paylaşılan yayınlar (profil sayfasından yapılan paylaşımlar) seviyeye olumlu etki eder.
 6. En düşük seviye 0, en yüksek seviye ise 100'dür.
 7. Yüksek seviyeye sahip üyelerin daha çok kazanma şansı yüksektir.
 8. Seviyeye göre günlük soru ve cevap limitleri bulunmaktadır.
 9. Yeni üyeler seviye 0 ile başlar.
 10. Seviyesi düşük üyelerin günlük soru sorma ve cevap verme limitleri vardır.
 11. Seviye yükseltmek için; sorulara iyi, alakalı ve faydalı yanıtlar vermek gerekir.
 12. Seviye, günde 1 kez güncellenir. Gün içerisindeki soru ve cevap aktivitesinin seviyeye etkisi bir sonraki gün ortaya çıkar.
 13. Seviye düşüş gösterebilir. Bu sorularınızın veya cevaplarınızın diğer üyeler tarafından beğenilmemeye başladığının bir göstergesidir.
 14. Seviye, profil sayfasındaki istatistikler menüsünden görülebilir.
 15. Seviyesi 3'ten düşük olan üyeler kategori seçemezler ve soruları kategorisiz olarak yayınlanır.
 16. +4 kategorisinde olduğu gibi bazı kategorilerde seviye sınırı olabilir. Örneğin +4 kategorisi sadece seviyesi 4 ve üstü olan üyeler içindir.

Başa dön ↑

Para Kazanma

 1. Ahmetesor'da soru sorarak ve sorulara cevap vererek para kazanırsınız.
 2. Soru ve cevaplara ek olarak, incelemeler, gruplarda yapılan paylaşımlar ve profil yayınları da para kazandırır.
 3. Soru ya da cevap sayısı başına değil, soru ve cevap kalitesine ve popülaritesine göre sistem gelirleri üyelere dağıtır.
 4. Soru ve cevap sayısından ziyade, soruların ve cevapların ilgi görmesi, kaliteli olması kazançlar üzerinde daha çok etkilidir.
 5. Popüler cevaplara giren cevaplar daha çok kazandırmaktadır.
 6. Soru başı ya da cevap başı belli sabit bir kazanç yoktur. Soru ve cevap popülaritesi ile kalitesinin kazançlara olumlu etkisi vardır.
 7. Seviyenin kazançlara olumlu etkisi vardır.
 8. Kazanılan paralar, Kazançlar menüsünde görünür. Her güne ait kazanç, bir sonraki gün içerisinde kazançlar menüsüne yansır.
 9. Kazancınızı alabilmeniz için Kazançlar menüsünde yer alan Ödeme bilgilerinizi doldurmanız gerekir.
 10. Ahmetesor sizden kesinlikle para talep etmez. Ahmetesor ile sitede soru sorup cevap yazdıkça para kazanırsınız. Ahmetesor'a herhangi bir ödeme yapmazsınız.
 11. Kazancınız 50 TL'ye ulaştığında, bir sonraki ayın ilk iki haftası içerisinde ödeme talep edebilirsiniz.
 12. Eğer kazancınızı bağış yapma tercihi yapmışsanız, kazancınız otomatik olarak ilgili kuruma bağış olarak aktarılır.
 13. Örneğin Kasım ayında toplam kazancınız 200 TL olmuşsa, Aralık ayının ilk 15 günü içerisinde 200 TL ödeme alırsınız.
 14. Ödeme Nasıl Alınır?
 15. Para kazanabilmek için girilen içerikler özgün olmalıdır. Özgün içerik nedir?
Başa dön ↑

Kazancımı Nasıl Artırabilirim?

Gelir artırma yöntemlerini görebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.

Reklam

 1. Ahmetesor'da reklam vermek için sorularınızda yer alan öne çıkar butonunu kullanabilirsiniz.
 2. Ayrıca, reklam oluşturma aracı ile de reklam oluşturabilirsiniz.
Başa dön ↑

Diğer Bilgiler

 1. Cevabınızı silmek ya da değiştirmek isterseniz, cevabınızdaki kullanıcı adının yanında yer alan süre linkine tıklayınız ve sonra açılan sayfadaki sil ya da düzenle butonuna tıklayınız.
 2. Bir cevaba yaptığınız yorumu silmek isterseniz, yorum yaptığınız cevaptaki kullanıcı adının yanında yer alan süre linkine tıklayınız ve sonra yorumunuzun yanında yer alan sil butonuna tıklayınız.
 3. Hesabınızı kapatmak isterseniz, sırasıyla "ben > düzenle > hesabımı kapat" linklerini takip ederek hesabınızı kalıcı olarak kapatabilirsiniz.
 4. Paylaşılan resimlerin telif hakkı olmadığına dikkat edilmelidir. Bkz: Telif hakkı olmayan resim nasıl bulunur?
 5. Ahmetesor'da toplu reklam yapmak yasaktır. Diğer üyelere toplu şekilde reklam mesajı atan hesaplar eğer mesaj gönderilen üyeden şikayet gelirse kapatılabilir.
Başa dön ↑

Hesap Kapanma Nedenleri

 1. Kurallara uymayan üyelerin hesapları kapatılabilir.
 2. Hesabınız kapanırsa, "Hesabım neden kapandı?" sayfasına yönlendirilirsiniz.
 3. Hesabınızın kapanmaması için, hesap kapanma nedenleri sayfasını okumak faydalıdır.
Başa dön ↑