dedikodu

hepsi | bugün   8 entry   -

0

herkesin istisnasız yapmış olduğu eylemdir. birinin ya da bir şeylerin arkasından asla doğrunun konuşulmadığı,eleştirilerin had safhaya çıktığı üçüncü şahısların hakkında yapılan konuşmalardır.

0

bir yerde sohbet amaçlı toplanıldığı zaman kadın erkek grubu olsun farketmez, doğru yada yanlış bir şekilde birilerilerinin arkasından konuşmak dedikodur. dedikodu allah'ın affetmeyeceği en büyük günahlardan biridir. çünkü kul hakkına girer.

1

iki kişi yanyana gelince hemen başlar milleti cekistirmeye onlar hakkında konuşmaya giybet yapmaya başlanır. çok günah ama malesef öyle birsey ki bu kendini dedikodu yapınca bulabiliyorsun. herkesin yaptığı birşey olmuş .

0

ülkemizde dibine vurulan konu dedikoduyu millet olarak çok severiz

0

bir kişinin arkasından konuşmak eylemidir. ben dedikodu yapmadım yapmam da diyen insan yalan söyler. dedikodu yapmayan yoktur. fakat dedikodu yapmayı kişilik haline getiren varsa işte o zaman çok büyük problem vardır.

0

bireyin arkasından söylenen kötü söz.

1

topluluk içinde yapılan bir nevi fikir teatisi. hele insan kendi hakkında yapılan dedikoduları öğrenince çok daha değişik heyecanlar yaşıyor. burda önemli bir nokta kendimizle çelişmemek gereği "hakkımda yapılan dedikodudan tiksindim şekerim" ruh haline bürünmemektir. çünkü neden? çünkü ya bunun hayatınızı etkilemesine müsade ediyor veyahut bu rahatsızlık duyduğunuzu söylediğiniz insanları hayatın içinde barındırıyorsunuzdur. o halde şikayet kendi içinde çelişir.

hemen kendimden örnek vereyim mesela: bugüne kadar benim öğrenebildiğim yaklaşık 812 değişik dedikodu duydum hakkımda (boyu 3 metreymiş, bir oturuşta iki inek yiyormuş, çok yakışıklıymış webcamler çatlatıyormuş vs vs) duydum ne oldu? hiç. boyum hala 2.35, bir ineği anca yerim, webcam'im de sapasağlam duruyor. demek ki desinler için uğraşmak da, diyenleri kafaya takmak da çok hatalıymış yanlışmış. reklamın iyisi kötüsü olmaz ise kendini pazarlama ihtiyacı duyanların felsefesi, dedikodu da bunun bir aracıymış. (bkz: olmaz)

0

dedikodu, bir kişinin arkasından kötü konuşmaya dedikodu denir.genelde yüzüne konuşmaya cesareti olmayan insanlar arkasından konuşurlar.yüzüne farklı arkasından farklı konuşurlar dedikoducu insanlar.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.