adı çıkmak

hepsi | bugün   13 entry   -

2

çevredeki insanlar tarafından kötü, hoş olmayan durumlar altında bilinmiş, tanınmış insanlara adı çıkmış insan adı verilir.

1

kötü bir şöhret kazanmak. çevre insanlara ve çevreye ahlak dışı davranış yaparak kötü anlamak

0

bir konu hakkında kötü bir ün kazanmak.pek de hak etmediği halde iyi nitelikli bir ün kazanmak.örneğin ''kadının adı çıkmış bir kez,alan olmadı.``

0

bir insanın kötü bir şekilde adının anılması anlamına gelir. yaptığın kötü bir olay, hareketten ötürü adın çıkabilir.

0

bir insanın yaptığı büyük bir olaydan tanınması,adı çıkması.

1

bir insanın yaptığı kötü bir şeyden dolayı bir süre sonra aynı olayın tekrar meydana gelmesinden bunu km yapar dendiğinde yapmasa da önceki yapanın adının ortaya çıkması.

1

toplum içinde kişinin olumsuz bir özelliği ile tanınması olarak tanımlayabiliriz. adı bir kez dokuza çıkanın sekize inmesi zordur.

0

bızım toplumda birinin dedikodusu yapılıp kotu seyler yapan kisi ıcın kullanılan bir deyımdır

0

yaptığı şeyden dolayı o şey o kişiye atfedilirse o kişinin adı çıkmış olur. bir insanın adı çıkacağına canı cıksın sözüyle de ne kadar önemli olduğu anlatılır.

0

bir insanın adı çıkacağına canı çıksın derlerya. çok kötü bir durum. kimseyi inandıramıyorsunda. allah kurtarsın diyelim.

0

adı hallanmaq

0

yusuf atılgan adı çıkmak/adı çekilmek deyişini anayurt oteli'nde (1973) daha çok (hakkında) söylenmek biçiminde kullanır: "parktaki yaşlı adam yanılıyordu: hekim stavro'nun genç karısıyla söylenen rüstem bey değil nureddin'miş. kendisi kimseye anlatmamış; söylentilere bakılırsa bir bohçacı kadının evinde buluşurlarmış."

0

bir insanın yaptıgı yanlış sonrasında toplumdan dışlanması ve toplumda o insana kötü davranılması ve o insanın içten içe pişmanlığı

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.