abdest

hepsi | bugün   8 entry   -

1

namaz ve diğer bazı ibadetlerin yerine getirilebilmesi için yapılması lazım gelen, yüzü dirseklerle beraber yıkamak, başın dörtte birini mesh etmek ve topuklarla beraber ayakları yıkamaktan ibaret temizliktir.

1

müslümanların,namaz gibi belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma ve temizliktir.kur'ana göre her namazın yanında bedensel temizlenme amacıyla belli organları yıkamak ve meshetmek şeklinde anlatılır.

0

abdest diğer adı "kadehi ahire" abdest namzın dışındaki farzlarındandır. abdest ayrıca kendi içinde farzları vardır. sırası ile.
1.elleri kollarla birlikte yıkamak
2.yüzü yıkamak
3.başın 4 de 1'ini mesh etmek
4.ayakları yıkamak

0

islamiyet'te müslümanların belli bir ibadeti yapmadan önce bir sıra içerisinde belli organları yıkayıp ve bazılarında mesh etme yoluyla temizlenmeye abdest denir.

0

islam dininde, temizlik amacı ile ve ibadet öncesi, kurallarınca yapılan temizliktir.el, ağız, burun, yüz, kollar, ayaklar yıkanır, kulaklar parmak ucuyla, baş meshedilir,ense ellerin tersiyle ıslatılır

0

islam inancına göre vücudun pislikten arındırılması işlemine denir. yine islam inancına göre iki çeşit abdest vardır. boy abdesti ve bilinen namaz abdestidir. boy abdesti, cinsel münasebetten sonra alınır. namaz abdesti ise namazdan önce alınır. allah kabul etsin.

0

islam inancına göre bir kimsenin namaz kılmadan önce vücudunu pisliklerden arındırılması ve allah'ın huzuruna temiz çıkması için yapılan su ile yikamadir.

0

kısaca komple vucut temizliği için kullanılan terim, ancak günümüzde temiz olmak için illa belli bir şekilde yapılması gerektiği iddia ediliyor. abdest'in ulaştığı bölgeler bir şekilde su ile temizlendikten sonra (bildiğimiz banyo en basitinden) öyle "üç defa şunu yap, beş defa bunu yap, iki de arapça cümle mırıldan" gibi şeylere gerek yok.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.