vergi

hepsi | bugün   10 entry   -

0

kamu giderlerini karşılamak üzere devletin,tek taraflı olarak ve vergileme yetkisine dayanarak,kişilerin gelir ve mallarından aldığı ekonomik değerlerdir.

1

kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin,yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya ya da kimi maddelerin,hizmetlerin fiyatları üstüne ekleyerek dolaylı yoldan yurttaşlardan topladığı para.

0

devlet tarafından,vatandaştan her ürün başına alınan paradır.

1

kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin, yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya ya da kimi maddelerin, hizmetlerin fiyatları üstüne ekleyerek dolaylı yoldan yurttaşlardan topladığı para.

0

bunun ders kitaplarindaki aciklamasi aynen şöyledir
devletin halktan yasalara dayanarak aldigi haraçtir
yani devlet bile haraç kesiyor :)

1

daha çok tabana yayılan, ay sonunu denk getirmeye çalıştığımızda fark ettiğimiz, sonsuz çeşitli, kullandığımız kullanmadığımız ne varsa bizden alınan katkı payı.

0

yüksek gelirli veya maddiyatı yüksek bir şey için devlete ödediğimiz paradır. araba vergileri mesela.

0

işletmelerin faaliyetlerinden dolayı gelir/gider raporlaması sonucu aylık yada üç aylık olarak ödenen vergidir.
yani diyor ki sen çok kazanmışsın, kar da etmişsin eee o kadar para sana fazla gelir, kazandığının bir kısmını gelir vergisi olarak geri ödemelisin. oldukça adaletsiz olduğuna inanıyorum.

0

keşke daha adaletli bir sistemi olsaydı ülkemizin.

0

kamu hizmetlerine harcanmak için hükûmetin, yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya veya bazı malların fiyatlarının üstüne koyarak dolaylı yoldan herkesten topladığı para
önce vergiyi kolay tahsil etmenin vesilesini hazırlasınlar.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.