geçersiz oy

hepsi | bugün   15 entry   -

5

bir siyasi parti alanına basılan tercih evet mührünün kendisine ayrılan bölümün dışına çıkarak diğer partinin çizgilerine taşacak şekilde gelmişse o oy geçersiz olur

2

hem ittifak parti hemde ittifak dışındaki partiye mührün taşması üzerine geçersiz sayılmasına onay verilecek oy

3

birden fazla yere mühür basılarak oy kağıdının işlevsiz hale getirilmiş hali. şu an istanbul'da 290 bin adet geçersiz oydan bahsedilmekte.

4

bir seçimde kullanılan oyların bir çok sebeplerden geçersiz sayılması durumudur.yani bir oy pusulasının üzerine yazı yazılması gibi.

3

belirtilen kurallar dışında kullanılan oy işlemine verilen ad.tepki oyları da ne yazık ki bu oylar ile aynı kefeye konularak sayıları bildiriliyor.

2

siyasi partiye verilen oyun, mührün hatalı sayılarak yok sayılması.

0

geçereli olma niteliklerine sahip olmayan oydur. birçok geçersizlik sebebi vardır. eğer bir oy geçersizlik sebeplerinden en az birine sakip ise o oy değerlendirmeye alınmaz.

0

yüksek seçim kurulunun belirlediği şartlara uymayan oylara geçersiz oy denilmektedir.

1

oylamalarda, geçersiz oy boş, hasarlı, muğlak ya da herhangi bir sebeple oylama kurallarına uygun olmayan, doğru kullanılmamış oylara denir. geçersiz oylar oylama sonucuna etki etmez. bir oy veren kazayla ya da bilerek geçersiz oy kullanabilir.

1

kurallara aykırı bir şekilde atılmış oydur

0

çeşitli geçersizlik sebeplerine sahip olan oydur. oyun geçersiz olmasına neden olabilecek durumlar her seçimde açıkça belirtilmekte, vatandaşlar bilgilendirilmektedir. buna rağmen yüzbinlerce oy geçersiz olmaktadır. çok ilginç bir durum.

0

birden fazla partiye evet mühürü basmak veya hiç basmamak durumunda oy geçersiz sayılmaktadır.

0

kurallara uymayan ve kabul edilmeyen oydur. bu oylar genellikle hatalı olarak atılır ve bu yüzden oy sayımında değerlendirilmez.

0

bir seçimde kullanılan oyların birçok farklı nedenle değerinin olmaması haline geçersiz oy denir. bu oyun değeri sadece geçersiz oy sayısıdır. yani oyun bir partiye ya da kişiye bir katkısı yoktur.

0

seçim kanununa uygun olarak kullanılmayan oylara geçersiz oy denilmektedir. ya zarflar mühürsüz ya da evet mührü doğru yere basılmamış olduğu durumlara ortaya çıkan oylardır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.