emma goldman

hepsi | bugün   1 entry   -

0

"dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir" isimli kitabın yazarıdır. ortamlarda dolaşan birçok fiyakalı sözün sahibi anarşist yazardır. evlilik ve kadın bedeni üzerine efsaneleşmiş teorilerini benimsediğim ve adeta idolüm olan kadındır. bazı fikirlerini hatırlatalım.

evlilik insan doğasına aykırıdır, esas olarak kadınları baskı altında tutmaya yarar ve bir kurum olarak kadınların cinselliklerini özgürce yaşamalarını engeller...

kadın ile erkek arasında aşkla kutsanmamış, doğal olmayan her türlü birlik fuhuştur.
kıskançlık ise, aşkın meyvesi olmaktan ziyade, erkeklere seks tekeli kurmayı sağlayan bir bahanedir...
teizm insan zihnine bir hakaret, ateizm ise hayatın, güzelliğin ve insan bilincinin en güçlü biçimde ve ebediyen onanmasıdır.

vatanseverlik, dünyamızın her biri demir parmaklıklarla çevrili, küçük parçalara bölünmüş olduğunu ve bazı özel parçalarda doğma şansına sahip olanların, üstünlüklerini başka parçalarda yaşayanlara göstermek için onlara savaş açma ve onları öldürme hakları olduğunu öngörür.

anarşizm insanın ufkunu açıp onu özgürleştiren bir güçtür; insanlara kendi yeteneklerine güvenmeyi, herkesin eşit ve güvenlikte olacağı bir hayat uğruna mücadele etmeyi, tek birimiz bile tutsaksak hiçbirimizin özgür olamayacağını öğretir.

emma goldman

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler