ekmeğine yağ sürmek

hepsi | bugün   10 entry   -

2

bir kişi istesede istemese de onun yararına olacak şekilde davranmaya verilen isimdir.

0

birinin yararına göre eylemde bulunmak, istemese de birinin işine yarayacak biçimde hareket etmek.

0

birinin yararına göre eylemde bulunmak, istemese de birinin işine yarayacak biçimde hareket etmek.

1

birinin yararına göre eylemde bulunmak, istemesede birinin işine yarayacak biçimde hareket etmek anlamına gelen bir sözdür.

0

bir işin daha da güzel bir hal almasını sağlamaktır. bir kişiye istemeden de olsa yardım etmek, o kişinin işine gelecek şeyler yapmaktır. kuru ekmek yiyen kişinin ekmeğine yağ sürmek işidir. kişiye daha da besleyici şeyler sunmaktır.

0

kimsenin aklına bile gelmeyecek olumsuz bir şey deme ya olumlu bir durumda onun yararına olabilecek bir şey yapılması veya kendiliğinden olan bir şey kimseye emek vermeden yapılan her şeydir.

0

bir insanın başka birinin yararına göre eylemlerde bulunmak sureti ile , istemese de birinin işine yarayacak bir iş yapması güzel biçimde hareket etmek.

0

ekmeğine yağ sürmek denilince aklıma özellikle de pazar kahvaltılarında sıcacık ekmeğe sürülen yağ ve sonrasında reçel yada bal ile takviye edilip yenen eşsiz kahvaltılık. dilim ekmek üzerine yada porsiyonluk olarak yağ oranı değişir.
bir diğer tabirle bir başkasının işini kolaylaştırmak da deniyor.

0

birinin işini kolaylaştırmak anlamına gelen deyimdir. örneğin bu işi tek başına yapmak zordu ama ekmeğine yağ sürüldü birlikte çalışacakmışız gibi bir cümle örnek verilebilir.

0

bir kişinin istemi dışında yaptıklarıyla başkasının işini kolaylaştırması yaptığı şeylerin ona fayda sağlama durumuna denir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.