atasözleri

hepsi | bugün   6 entry   -

1

atasözleri; mani,türkü,masal gibi edebi bir tür olarak bağımsız varlığa sahip değildir.atasözleri ya folklör türünden metin içinde yada günlük konuşmalarda geçer.ancak dili süsleyen tek sanat unsuru olduklarından onları birtek araya toplayıp ayrı tür gibi incelemek ihtiyacı duyulmuştur.

1

atasözleri kendi kültürümüzü yansıtan ve altında çok mana ve dersler olan sözlerdir. bazıları birbirleriyle çelişsede bizlere çok şey veren sözlerdir. günlük hayatımda çok kullanırım ben bu sözlerden.

0

atalarımızın söylemiş olduğu sözlerdir. şimdi hala kullanırız. hepsi yerinde söylenmiş sözlerdir. ayağını yorganına göre uzat mesela. hâlâ geçerliliğini sürdürmekte ve yerinde söylenmiştir.

0

eski kuşakların denemelerinden kalma yol gösterici akıl verici yargı ve öğüt ak akçe kara gün içindir.gülme komşuna gelir başına , damlaya damlaya göl olur vs.

1

geçmişte yaşamış olan atalarımızın gördukleri ve yaşadıkları hayattan çıkardıkları dersleri kelimelerle bizlere öğüt niteliğinde yansitmasidir?

0

bilgi ve tecrübelere dayanan özlü sözlerdir. kimisi mecaz anlamlıdır. kimisi gerçek anlamlıdır. her sözün çok önemli ve değerli anlamı vardır. atalarımızın sözlerine kulak vermeliyiz. akıllı olmalıyız.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.