aşure

hepsi | bugün   5 entry   -

0

özellikle türk mutfağı'nın önemli ve manası büyük olan tatlılarından biridir.tarihçesine baktığımız zaman hz.nuh aleyhisselam'ın büyük tufan'dan sonra elinde var olan malzemelerle yapılmış olan bir yemek diye tanımlanabilir.mutfağımızda çeşitli aşure tarifleri var olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken içerisinde 41 çeşit malzemenin bulunması tam aşure'yi temsil eder.

0

içerisinde yok yok denecek kadar bol çeşitli ve bol bol alakasız ürünlerin bir arada olduğu özellikle nar ile süslenip yenen oldukça da sağlıklı olduğuna inandığım tatlıların kralı.

0

missss gibi bir tatlı türü... yöreye göre tuzlu da olur..nuh peygamberin gemisinde yiyecek kalmayınca herbirsey karıştırılarak yapılan yemektir

0

muharrem'in ayının onuncu günüdür.hazreti nuh'un gemisi ağrı dağı'na oturduğunda gemide bulunanlar kurtulmaları için bir tatlı pişirerek bunu kutladılar.

0

benim aşure deyince aklıma ilk tatlısı gelir. içine fasulye, dövme, fındık fıstık, ceviz nar gibi türkü şeyler girer damak tadına göre değişir. ancak sevmeyene daha rastlamadım

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.