4.5

Alışma ve Duyarlılaşma

önce - diğer kategorisine elifiniz33 ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Uyarıcıların sürekli ve şiddetli sunulması sonucunda duyu organlarının bu uyarıcıları bir müddet geçtikten sonra fark etmemeye başlamasına alışma ya da duyarsızlaşma denir. Alışma da aynı etkiyi elde etmek için daha yüksek uyarıcı şiddetine gereksinim vardır. Organizmanın alıştığı bir uyarıcının şiddetinde ya da özelliğinde bir değişiklik olduğunda ona karşı normal durumundakinden daha duyarlı hale gelmesine duyarlılaşma denir. Duyarlılaşmada daha önce etkili olmayan düşük uyarıcı siddetlerinin etkili hale gelmesi söz konusudur.

5

Alışma, dış dünyadan sürekli olarak gelen bir uyarıcıya karşı olan ilginin azalması ya da yok olmasına denir. Duyarlılaşma ise, gelen uyarıcının değişmesi ya da uyarıcının rengi, sesi, şekli değişmesi sonucu o uyarıcıya karşı olan ilginin artmasına denir. Alışmadan sonra duyarlılaşmanın gelmesi gereklidir. Bu yüzden uyarıcının özelliği değiştirilmelidir.

3

Insanlar alıştıkları bir ortamdan başka bir ortama geçtiklerinde alışma süreci biraz zor işler. Bu insanların yapisinda vardır.

5

Alışma ve duyarlaşma şöyle birşeydir eyer ki bir ortamda ya da başka bir çevrede yapılması tuaf ve sana ilginç gelen bazı şeyler varsa eyer sende bunu surekli görüyorsan artık alışıp ve duyarlaşırsın

Alışma ve Duyarlılaşma ortalama puanı 4.5

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler