5.0

Rekabet Kurumu

önce - kurum kategorisine Haticemirac ekledi.
3 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Rekabet Bir piyasada satıcıların daha fazla müşterileri edinerek mal ve hizmet atışlarını dolayısıyla da karların arttırmak için giriştikleri yere şeklidir Rekabet Kurulu mal ve hizmet yapılarındaki rekabeti engelleyici bozucu ve ya kısıtlayıcı anlaşma karar ve uygulamaları ve piyasa hakim olan teşebbüslerin bu hakimiyetlerini kötüye kullanmaları önlemek bunun için gerekli düzenleme ve denetleme leri yaparak rekabetin korunmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur kuru piyasalarda rekabete aykırı uygulamaları tespit ettiğinde bir yargı organı gibi faaliyet gösterebiliyor ülkemiz Anayasası da devlete rekabet koşullarını bozan eylem ve işlemlerin önüne geçmek için gerekli önlemleri almak ve düzenlemeleri hayata geçirmek görevini vermiştir Rekabet Kurulu 7 Aralık 1994 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı olarak Kamu tüzel kişiliğine haiz idari ve Mali özelliklere sahip bir kurum olarak kurulmuştur.

5

Rekabet üstünlük sağlamak için rakiplere karşı yapılan yarışma etkinlikleridir. Rekabet kurulu bu rekabetlerin koşullarını arasını bozan kişileri engellemek için ve bunları denetlemek için kurulmuştur.

5

Rekabet, genellikle satıcıların kendi mal ve hizmetlerini daha çok satmak için başka satıcılarla giriştikleri yarışa denir. Alış verişte bu rekabet her zaman vardır. Rekabet Kurulu ise bu rekabetin bozulmasını engellemek ve korumak armacıyla kurulmuştur. Bir piyasadaki rekabeti ortadan kaldıracak herhangi durumları ve piyasada hakim olan durumun kötüye kullanılması gibi durumları denetler.

Rekabet Kurumu ortalama puanı 5.0

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler