5.0

Kutadgu Bilig

önce - kitap kategorisine Haticemirac ekledi.
4 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

Islam kültürü etkisinde Türk edebiyatının edebi değer taşıyan ilk eseridir. Okuyanlara yol göstersin onlara mutluluk versin diye eserine Mutluluk Veren Bilgi adını veren Yusuf Has Hacip eserini 1069 1071 yılları arasında yazarak Karahanlı hükümdarı Tabgac Buğra Han a sunmuştur.

5

Kutadgu Bilig Yusuf Has Hacip'in yapmış olduğu eserlerden biridir genellikle insanların doğru olan bu şekilde ilerlemesini sağlayan yazmış olduğu eserlerden biri de diyebiliriz

paylaş - şikayet
5

Yusuf Has Hacip tarafından yazılmış İslam kültürü etkisindeki Türk edebiyatının edebi değer taşıyan ilk eseridir. Devlet adamlarına öğüt verdiği için Türk edebiyatının ilk Siyasetname örneği sayılır. Hakan y Türkçesi ile yazılan eser de Arapça ve Farsça sözcüklere az yer verilmiştir. Dil edebiyat ve kültür tarihimizin en önemli eserlerinden biridir Kutadgu Bilig'in anlamı ise Mutluluk veren bilgi anlamındadır.

5

Yusuf Has Hacib tarafından yazılan, ''Mutluluk Bilgisi'' anlamına gelen eserdir. Kutadgu Bilig çok önemli bir eserdir. İslam kültürünün etkisine giren Türk edebiyatının ilk edebi eseri olma özelliğini taşır. Ayrıca eserde devlet yöneticilerine öğütler verilir bu anlamda ilk siyasetnamedir.

paylaş - şikayet

Kutadgu Bilig ortalama puanı 5.0

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.