5.0

Fatih Sultan Mehmet

önce - kişi kategorisine nasrettinHoca ekledi.
5 yorum    -   paylaş        

iyi puan

5

İstanbul'u fetheden padişahtır. Ve İstanbul'da adının kullanıldığı bir köprü vardır.

paylaş - şikayet
5

Fatih Sultan Mehmet yani 2 . Mehmet , babası 2 Murat tır. 30 yıl boyunca hüküm süren Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u feth etmiştir. Akıl hocası Akşemsettin dir. Fatih Sultan Mehmet'in hoşuma giden bir sözü vardır; ya İstanbul beni alır yada ben İstanbul'u. bu sözden de anlaşılacağı gibi çok dirayetli bir padişahtı

5

Mehmed, Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı. Tarihî kaynaklarda ismi Muhammed şeklinde geçer. İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm sürdü. II.Mehmed, 21 yaşında İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu’na son verdi.

paylaş - şikayet
5

İstanbul'u fethederek Hz. Muhammet'in övgüsüne mazhar olmuş komutan ve padişahtır. Henüz 21 yaşında iken bu fethi başarmıştır. Fetih ile birlikte bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmıştır. Dünya tarihi köklü olarak değişmiştir. Kişilik olarak da tevazusu ile tanınır. Hocası Akşemseddin'in atının ayağından üzerine sıçrayan çamura hürmet edecek kadar mütevazi ve ilme ehemmiyet veren biridir. Çok sayıda dil bildiği biridir. Sanata ve yeniliğe açıktır.

Avni mahlasıyla şiirler yazmıştır. "İstemem" adı ile bilinen Hz. Muhammet'e yazdığı şiiri muhteşemdir.

paylaş - şikayet
5

14 yaşındaydı daha tahta çıktığında ve şehzadelikteki deneyiminden sonra ilk ciddi devlet meselesi hemen karşısına çıkmıştı Sultan 2.Mehmed'in.Genç padişahın tahta çıktığını duyan Avrupalılar hemen bir ortak ordu toplayıp saldırıya geçmişlerdi ve ilk fermanını verdi padişah ve babası Sultan 2.Murad'ı hemen tahta ve ordunun başına çağırdı.1448 yılındaki 2.Kosova Savaşı'nda düşman yenilgiye uğratıldı ve hemen İstanbul'un fetih hazırlıklarına başladı. Şahi topları döktürüldü ve Rumeli Hisarı inşs edildi.Ve kuşatma başladı ve yeri geldi gemiler karadan yürütüldü.29 Mayıs 1453 yılında İstanbul fethedildi ve Fatih ve ordusu Peygamberimizin methine mazhar oldular. Sonrasında Fatih bir sürü yer ve ülkeyi fethetti.Fatih Sultan Mehmed usta bir şair, 5 yabancı dil bilen donanımlı bir padişahtı.Mekanı cennet olsun inşallah.

paylaş - şikayet

Fatih Sultan Mehmet ortalama puanı 5.0

1 çok kötü, 2 kötü, 3 orta, 4 iyi, 5 çok iyi.