+2

Zorunlu değil. İsterse takar, isterse takmaz. Kendi bileceği iş.

2 0
paylaş
+3

Yani bizim burada damadın kız kardeşi evli değilse takmak zorunda değil ama bazen damadın kız kardeşi damadın annesinin yerine takı taktığını görmüşüm yani sadece annesinin yerinde ama kendisi takmasada zorunda değil

3 0
paylaş
+2

Bu tamamen adetlere göre değişir ama mantık olarak sonuçta kız kardeş imkanı varsa takmalı yani nolcak ki...

2 0
paylaş
+2

Bizim burada nişanda sadece erkek tarafı takı takar. Damadın kardeşlerinin de takması gerekir. Yani evli bekar diye ayırt edilmez ama zorunlu birşey de değildir.

2 0
paylaş
+1

Kişinin tercihine kalmış bir durum ve yöreye göre değişir bazı yörede mecburidir bazı yörede mecburi değildir

1 0
paylaş
+1

damadın kız kardeşi her zaman takar mı bilemiyorum ama bence herkes yaşı da büyükse takarlar çünkü bu taktığı altınlar yada ne takmışsa mesela paralar o evlendiği zamanlarda da onun gelinliğine takılacaktır.

1 0
paylaş
+2

Evli olmayan akrabalar kendi başlarına takı takmazlar. Onların aileleri taktığı için, kendileri ayrıca bir takı takmaz.

2 0
paylaş
0

Kültürden kültüre fark ediyor demekki. Ben daha önce kendi kültürümüzde olan düğünlerde damat tarafının kız kardeşinin takı taktığını gördüm hatta evlide değildi. Bu tamamen yöresel bir olay bence.

0 0
paylaş
+2

Ben takmamıştım çünkü yeterince takılmıştı, takmamıştım derken, ortak bir şey almıştık set ben saati takmıştım, sayılır mı bilmem. Aile zaten takıyor sen de o kadrodansın neden ayırıyoruz ki, set ise küpeyi de sen tak mesela, biz onu takmadık biri bileklik biri kolye gitti öyle. bana saat kaldı o da belli bir para. takmasını ben saçma bulmuştum ama çok kız kardeş varsa iş değişebilir, o zaman göze batar. bir de evli ise bence de takmalı, o ayrı aile sayılır, ben evli değilim.

2 0
paylaş
+1

Ben bu konularda (gelenekler-adetler yönünden) bayağı bir zır cahilim. Bence kim istiyorsa istediği yerde, istediği zaman, istediği kişiye takı armağan edebilir. Sonuçta bir armağandan bahsediyoruz. Bunun bir hiyerarşisi olması gerektiğini zannetmiyorum. Yengesine bir armağan vermek istemişse nişan bunun için iyi bir ortamdır diye düşündüm. Elbette, geliri olmayan birinden hele ki nişan takısı gibi bir beklentiyi gerçekten anlayabilmem mümkün değil. Ben bir damat kız kardeşi olarak (bizde öyle sözdür-nişandır olmadı hiç ama) yarım elma gönül alma şeklinde, olanaklarım dahilinde bir şeyler yapmayı sevdim.

1 0
paylaş
+2

Damadın kız kardeşi isterse takar istemezse takmaz. Tamamen aralarındaki ilişkiye bağlı. Ama bizim Türk adet ve geleneklerine göre genellikle kız kardeşte takı takanlar arasında olduğunu düşünüyorum.

2 0
paylaş
+1

Damadın kızkardeşinin takı takip takmamasi maddi durumuna göre değişe bilir isterse takar isterse de takmaz ve evli olmayanlar genelde takmıyor

1 0
paylaş
+1

Maddi duruma göre değişir bu.Kardeşi belli bi yaştan küçükse takmayabilir.Ama çalışan biriyse yada maddi durumu varsa tabiki takıcak.Evliysede takı takması gerekir.

1 0
paylaş
+1

Damadın kızkardeşi düğünde maddi durumu iyiyse takı takar.Evli bekar olmasının takı takmasıyla alakası yok diye biliyorum.

1 0
paylaş
+1

Evli olmasıyla değil maddi durumuyla alakası var bunun böyle kalıplar çok saçma kurtulsun toplum bunlardan artık.

+2

Damadın kız kardeşi durumu varsa takar bekar evli farketmez eğer kaynana cimriyse bekar evli fikri ortaya atılarak maliyet düşürülmeye çalışılır

1 yorum
+1

Zengin se ister takar ister takmaz ama durumu kötü ve geçim sıkıntısı çeken bir kişi genede takmaz çünkü benim bildiğim nişan takılan ziynetler kız tarafına kalır diye biliyorum ve bu yüzden nişan takmak yerine düğünde takarım ki kardeşimin olsun diye düşünen çoktur ülkemizde.

1 0
paylaş
+1

Takar ama takıyı kendi almaz büyük ihtimalle annesi babası bir saat veya. Kolye alır takması için kardeşe verir:)

1 0
paylaş
+2

Evliyse veya çalışıyorsa kendi alır takar. Bekar ve işsizse ailesinin aldığı takıyı takar. Birazda gönlünden kopma, içinden gelme işidir.

2 0
paylaş
+2

Damadın kızkardeşinin takı takıp takmayacağına kimsenin karışmaması gerekir. :) İsterse takar, canı istemezse de takmaz bence. Bekar olup olmamasının bir önemi de yoktur. Paşa gönlü bilir.

2 0
paylaş
+1

ya bu bence evli degil ise takar ya da takmaz durumu degil bence eğer kendi durumu varsa ve ya abisine o gün vir katkıda bulunmak yada takı takmak isterse needen takmasın illa evli olucak takı takması için diye bir durum yok sonuçta

1 0
paylaş
+1

Damadın kız kardeşinin evli olup olmamasına göre değil de o an isterse ve maddi durumu varsa takabilir diye düşünüyorum. Bazı adetler zorunlu kılıyorsa bunu da mantıklı bulmuyorum.

1 0
paylaş
+1

Bu adetlere yada daha doğrusu yöreye göre değişir.Eğer maddi durumun varsa, tak gitsin be kardeşim gençler evlenecek seninde bir tuzun olsun çorbada

1 0
paylaş
+1

Yakar niye takmasın maddi durumu yerinde ise olur.

1 0
paylaş
+1

Genelde takıyorlar. Bir işte çalışmasa bile her türlü ailesi alıp kendisi takmış gibi taktırıyorlar. Ama evliyse de zorunlu bence her türlü takmak.

Aradığın bilgi, eğlence ve arkadaşlar burada.