zorunlu bireysel emeklilik

hepsi | bugün   5 entry   -

3

hükümet tarafından daha önce de uygulamaya koyulan bu durum temmuz itibariyle tekrar yapılacak bu sefer kimse çıkış yapamayacak yani çalışanların maaşından her yıl belli bir miktar kesilerek zorunlu bireysel emeklilik yapılacak.

1

kısaca bes olan sistem 1 nisan 2018 itibariyle kamuda başlamış olup, kamuda çalışan 45 yaş altında ki işçi ve memur ve sözleşmelilerin tümünü kapsamaktadır. bes yerel yönetim emekçileri için 1 ocak 2018 itibari ile başlatılmıştı.

1

bireysel emekliliğe teşvik amaçlı çıkarılmış bir uygulama idi. talep olmadı. birikim yapılması planlanıyordu. enflasyonun %20 ler olduğu bu zamanlarda neyin birikimi yapılacaksa? milletin birikimiyle oluşacak fonu kaynak olarak kullanacaklar. başka da bir açıklama yok.

0

belirli bir personel sayısına sahip iş yerleri için temmuz 2018 de tamamen zorunlu hale getirilen uygulama olup, uygulamaya göre bütün personele zorunlu bes yapılması ve herkesin ilk iki ayda cayma hakkını kullanarak kesinti yapılan tutarları iade almasıyla son bulmuş durumdur. zorunlu bireysel emeklilik yerine direk bes uygulamasına geçiş yapmak daha mantıklı geldiğinden şu an bireysel olarak başlattığım sistem.

1

zorunlu bireysel emeklilik nedir sorusuna kısa ve net bir cevap vermemiz gerekirse, 45 yaşını dolduran kamu ve özel sektör çalışanlarının otomatik şekilde dahil edildiği, kendi bireysel emeklilik sözleşmelerinin olmasının süreci değiştirmediği, yararları uzun sürede görünen bir birikim sistemidir. otomatik bes’in amaçlarından biri, çalışanların kazançlarından bir kısmını birikimleri için ayırmalarını sağlayarak emeklilik döneminde refah seviyelerinin daha yüksek olması. bes’in diğer amacı ise uzun vadeli olarak finansal kaynak yaratmak.

otomatik katılım sisteminde, işveren katkısı mevut değil. %25 devlet katkısı ise hem çalışanların isteğe bağlı olarak katıldığı bireysel emeklilik sistemlerine ekleniyor hem de otomatik olarak dahil edilen sisteme.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler