swap faizi

hepsi | bugün   1 entry   -

2

swap demek takas demektir. paranın olmadığı zamanlarda da takas yapıyorduk. buğday verip yumurta, elma verip bıçak alıyorduk örneğin. swap da onun gibi, swap piyasasında iki taraf iki para birimini takaslıyor.
şimdi de long ve short etmek terimlerini açıklayalım.
long etmek bir şeyi satın almak demektir. shortlamak ise elinizde olmayan bir şeyi satmak demektir. elimizde olmayan bir şeyi nasıl satarım diyeceksiniz. elinizde olmayan şeyi satmanız için ödünç almanız gerekir.
tabi ödünç almanın bir maliyeti vardır. kimse malını bedavaya ödünç vermez.
biri bir şeyi shortlayacaksa, yani açığa satacaksa onun değerinin düşeceğini düşünüyor demektir. ne yapar? önce o şeyi ödünç alır ve onu açığa satar (diyelim ki 100 liradan sattı), sonra değer kaybedince geri alır (diyelim ki 70 liradan geri aldı). bu işlemden 30 lira kar etti.
ama bu net karı değildir. çünkü açığa sattığı günden geri aldığı güne kadar geçen süre için kendisine yazan ödünç masrafını vermesi gerekir. 30 lira karından bu faizi düşünce, bir de alım satım masraflarını düşünce geriye net karı kalır. işte bu ödünç aldığı paranın faizine swap faizi, oranına da swap faiz oranı denir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.