pire için yorgan yakmak

hepsi | bugün   17 entry   -

3

küçük , önemsiz bir durum karşısında abartılacak bir tepki vermek.

1

önemsiz bir konu da çok fazla söylemde bulunmak anlamına gelir.

1

ufak bı sorunda arkasını düşünmeden tavır göstermek.

1

küçük bir şey için çok büyük bir şeyler yapmak yani o işe değmeyecek bir iş yapmak abartmak anlamına gelir.

1

önemsiz bir konu hakkında olay çıkarmak olayı büyütmeye denir

1

ufak tefek şeyler için ortalığı ayağa kaldırıp olmayacak şeyler yapılmasına pire için yorgan yakıyor benzetmesi yapılmaktadır. genelde çok evhamlı kişiler bu şekilde davranırlar.

0

önemsiz olan bir olay için büyük sorunlar yaratmak olayı büyütmek olduğundan fazla abartmak demektir küçük olan sorunları kapatmalı büyütmemeliyiz.

1

küçücük bir olumsuzluk yaşadıktan sonra, o ana kadar yaptığın her şeyi çöpe atmak anlamında kullanılan bir söz dizisi olması ile bilinmektedir.

0

basit bir mesele için çok büyük önlemler almak olarak ifade edilebilir. deyim olarak kullanılır. küçük bir sıkıntı için çok abartılı çözümler almak, önlemler düşünmektir. günümüzde de kullanılan bir deyimdir.

1

insanların hiç olmayacak meseleler için aşırı derecede evhamlanması ve bu evham sonucunda hiç gereği olmayan abartılı önlemler almasına pire için yorgan yakmak denilir.

0

daha az degerli seyi kurtarmak icin daha degerli seyi feda etmesi

0

güzel bir iş geçmişin var.çok başarılısın.ancak yaşadığın ufacık ve basit bir olay için tüm geçmişini yakıyorsun. bu tür durumlar için kullanılır.minnacık bir şey için(pire), her şeyi silmek(yorganı yakmak).

0

yapılan bir işte, karşılaşılan ufak bir olumsuzluk dolayısı ile, işi yapmayı bırakmak anlamına gelmektedir. böyle durumlarda pire için yorgan yaktı denilmektedir.

0

abartılacak bir durumun olmadığı anlarda gösterilen yersiz tepki

0

önemsiz bir şey için kızıp daha büyük zararlara yol açacak davranışlar içine girmek.

1

insanların çok önemsiz bir şey için kızıp onun ile ilgili olarak daha büyük zarara yol açacak bir çok davranış içine girmek ve bundan kendisininde zarar görmesi.

1

küçük basit şeylere kızıp büyük yanlışlara imza atmak kendine büyük zararlar vermek anlamına gelir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.