osmanlı imparatorluğu

hepsi | bugün   7 entry   -

1

1299 yılında osman bey tarafından kurulan önce beylik, sonra devlet ve sonra da imparatorluk olan hükümdarlık. uluslararası eğitim düzeyinde de imparatorluk sayılan tek türk devletidir.

0

çöküşüne kadar dünyaya hükmetti diyebiliriz ama sonra isler istedigimiz gibi gitmedi tabi

0

osmanlı türk devleti 600 yıl adaletle dünyaya hüküm eden bir ipratorluktur kurucusu osman beydir.

0

osmanlılar oğuzların bozok kolunun kayı boyundandır. bu uç beyliği osmanlılar ertuğrul gazi önderliğinde ilk olarak van yakınların da ahlat yöresine yerleşmişlerdir.
daha sonra anadolu selçuklu devleti sultanı 1. alaeddin keykübat ankara yakınlarında ki karacadağ bölgesini ilk kez yurtluk olarak tahsis etmiştir.
beylik bir süre sonra söğütü(yaylak), ve domaniç"i (kışlak) olarak bizans"tan alıp buralara yerleşti.
osmanlı devletinin temelleri ertuğrul gazi dönemin de atılmış olup onun ölümünden sonra ise anadolu selçuklu devleti"nin otoritesini kaybetmesi üzerine oğlu osman bey 1299 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

0

600 yıldan fazla yaşamış devlet yükselme devrinden sonra çağa ayak uyduramadığı için yavaş parçalanmış sonunda da türkiye cumhuriyeti'nin kurulmasıyla ortadan kalkmıştır.

0

1299 yılında osman bey tarafında kurulmuş ülkedir. 3 kıtada nam salmistir.

1

osmanlı imparatorluğu veya osmanlı devleti, 1299-1922 yılları arasında varlığını sürdürmüş bir devlet. doğu avrupa, güneybatı asya ve kuzey afrika'ya kadar topraklarını genişletmiş ve 16. yüzyılda dünyanın en güçlü imparatorluğu halini almıştır. en geniş sınırlarına 1683 yılında ulaşmıştır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.