neşet ertaş

hepsi | bugün   5 entry   -

0

"bozkırın tezenesi" olarak bilinir. bozlak türkülerini en iyi şekilde seslendiren sanatçılarımızdandır. unesco tarafından "yaşayan insan hazinesi" olarak kabul edilmiştir. müziğinin ve sesinin olağanüstülüğü yanında hayat felsefesi de ismini kalıcı kılmıştır.

1

neşet ertaş,türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı.abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi.yaşar kemal,ertaş'ı "bozkırın tezenesi" olarak adlandırmıştır.

1

kırşehirli ozan. turk halk muziginde bir ekol olarak kabul edilir. bozlaklarıyla meşhurdur. almanyada geçirdiği bir trafik kazası sonucu 1 ay süreyle hapis yatmış, devamlı mektup göndermesine rağmen türkiyeden hiç bir ilgi/yardım görememiş. sanırım bu yüzden uzun süre yurtdışında yaşamış, küsmüş yani. (sadece yasar kemal bir kitabını göndermiş, bozkırın tezenesine... yazıyomuş üstünde) babası muharrem ertas'ın eserlerinin yanında zülüf dökülmüş yüze, gönül dağı, mühür gözlüm, mapusanelere güneş doğmuyor, ba[a gel bostana gel, zahidem gibi nadide eserleri vardır.

0

kırşehirli halk ozanıdır. besteci, söz yazarı ve yorumcudur. çok mütevazi bir insandır. yanık bir sesi vardır. zahidem türküsüyle tanınır, bilinir. allah rahmet eylesin.

0

ünlü bir halk ozanıdır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler