moralini bozmak

hepsi | bugün   5 entry   -

0

birini eleştirmek direnme gücünü sarsmak veya dayanma gücünü yitirmesi nedir ruh hali olarak kendini kötü hissetmektir.

1

bir kimsenin ilgisini, isteğini, aşkını, şevkiği azaltmak olarak ifade edilir. moral çok önemlidir. çünkü insanı harekete geçiren, insanın hareketinin devamını sağlayan moraldir. eğer insanın morali bozulursa işler aksar, kişi isteksiz, verimsiz olur. patronlar işçinin moraline çok önem verir.

0

bir insanın bir işe heves etmesi ve bu hevesin sevdikleri tarafından bir takım sözlerle engellenmeye çalışılması. bir çok örnek verilebilir buna. güzel olmayan haber almak ta moral bozar vb.

0

özellikle şevki olan insanlara "yapamazsın "tarzında setler konulması çok moral bozucudur. bence moral bozmak kelimesine niye örnek budur. mesela birisi bir işe başlamıştır, çok mutludur, çok şevklidir, her şeyi yapmak istemektedir. ama karşına geçip "hayır sen bunun için hazır değilsin" dersen bu moral bozucu bir durum olur ve bu moral bozmak cümlesine çok uygun bir örnek olur. onun yerine şevkli insanlara mesela "bu konu ile ilgili bir hafta değerlendirme yapalım sonrasında tekrar görüşelim" denilirse en azından şevki kırılmamış, morali bozulmamış olur.

0

bir insana karşı gelmek onun duygularını zedelemektir. dalga geçmek, alay etmek bunlar insanın moralini bozar ve insanı üzer.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.