mide

hepsi | bugün   11 entry   -

2

bir omurgalı canlıda sindirim işlerini yapan yani sindirim sisteminin bir parçası olan ve vücutlarının belli bir yerinde olan organ.

1

sindirimde görevli olan, içerisinde hidroklorik asit bulunan mukuslu yapı.

0

canlıların sindirim organlarından biri ve yediğimiz içtiğimiz şeyleri öğütmeye yarar. öğütücü görevini üstlendiği gibi oldukça hassas ve özen gösterilmesi gereken bir organımızdır.

0

sindirim sistemimizde yer alan organlardan biridir. besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği bölge olarak tanımlanabilir.

1

omurgalılarda, sindirim sisteminin, yemek borusuyla onikiparmakbağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği bölgesi, omurgasız hayvanlardaysa sindirim kanalının bu bölgeye benzer işlev gören yeri.

0

sindirimin sisteminin en önemli parçası olup yediklerimizi öğütmeye yarayan organdır.

0

sindirim sisteminde,karın boşluğunda yer alan mide yedigimiz içtiğimiz yiyecekleri parçalayarak sindiren organımızdır

0

besinlerin öğütülmesini sağlar. besinler burada bulamaç haline gelir.

0

sindirim sisteminin yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği sindirim kanalına ait organ, yemek deposu.

0

çiğnenip yutulan yemeklerin ilk ulaştığı organdır. yutulanlar midede bekletilir. çeşitli mide salgılarıyla sindirime hazır hale getirilir. çok esnek bir yapıdadır. yedikçe büyür.

0

canlı boşaltım sisteminin en önemli organlarından biridir. besinler orda toplanıp asit yardımı ile küçük parcalara ayrıldıktan sonra bağırsaklara geçer.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.