merkantilizm

hepsi | bugün   4 entry   -

0

bir devletin zenginliğinin değerli madenlere (altın, gümüş) sahip olmaktan ibaret olduğunu ve bunların nasıl elde edilip koruyacağını anlatan iktisadi görüş.

0

ülkelerin hazinelerinin altın ve gümüş mevcutlarını artırmak için (ki o zamanlar dolar yerine bu madenler baz alınır idi) ihracata ağırlık vermesini ve devletin ekonomiye müdahale etmesini savunan bir düşünce akımıdır. 17. ve 18. yüzyıllarda var olan ülkelerce benimsenmiş ve uygulanmıştır. sanayi devrimi ile geçerliliğini kaybetmiştir.

0

merkantilist dusunce ticaret yapan taraflardan birinin devamli kaybedecegini soyler, yani ihracati artirmali , ithalati azaltmali boylelikle altin stokunu arttirmalisiniz. fakat bu dusunce yanlistir. ticaretten karsilikli olarak her iki tarafta kazancli cikabilir.

0

çağının ticaret burjuvazisinin çıkarlarını temsil eden merkantilizm sanayi kapitalizminden önceki döneme adını vermiştir. sistem, parasal zenginlikle özdeşleşmiştir. merkantilistlere göre zenginliğin temel kaynağı, maddi değer kaynaklarının üretimi alanında değil, ihracat ve iç ticaretin düzenlenmesiyle paranın ve eşyanın dolanımı alanındaydı.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.