masumiyet karinesi

hepsi | bugün   6 entry   -

2

ceza hukukunun en temel ilkesidir,bir kişinin suçu ispatlanmadığı sürece suçsuz olduğu ve ceza alamayacağını savunur bir kişi hakkında hüküm vermeden önce işlediği suçun kanıtlanabilir olması gerekir.

2

isnad edilen suç şüpheye yer kalmayacak şekilde ispatlanana kadar kişi masum sayılır. ne yazık ki uygulamada çok yanlışlıklar yapılıyor. basın da üstüne vazife olmadığı halde kişiler hakkında itibar linci yapabiliyor.

2

en eski hukuki kaynaklarda bile geçen, tüm öğretilerin ve inanışların da temel ögelerinden bir tanesidir. herkes suçluluğu ispat edilene kadar masumdur. hep var olmuştur ama ne kadar uygulanmıştır veya uygulanmaktadır o çok tartışmalı bir konu.

1

masumiyet karinesi, suçsuzluk ilkesi veya uluslararası hukuk terimi olarak presumption of innocence; suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrini.

0

bir hukuki terimdir. suçlu olduğu ispatlanıncaya kadar her kişinin suçsuz, yani masum olduğunun düşünülmesi ve buna göre muamele edilmesidir. kişinin suçu kanıtlanır ise muamele değişir. suça göre muamele edilir. muameleyi, mahkeme yapar.

0

masumiyet karinesi ya da suçsuzluk ilkesi olarak adlandırabiliriz. suçu kesinleşmeyen kişileri, suçu kesinleşene kadar hükümlü sıfatıyla değerlendirmemeyi ifade eden bir hukuki doktrindir. evrensel hukuk kurallarına göre kişinin kendi masumluğuna inandırmasına gerek yoktur, kişinin suçluluğunun kanıtlanmış olması gerekiyor.

masumiyet karinesi çerçevesinde hüküm giymemiş kimsenin suçlu sayılamayacağı veya suçlu olarak gösterilmemesi gereğidir. masumiyet karinesi evrenseldir ve insan hakları evrensel bildirisi’nde de yer alır. bu açıdan özellikle de suçu kanıtlanmamış, hüküm giymemiş kişiler adına o suçu işlemiş gibi haberler vermemek gerekir. bunu sadece varsayım üzerinden gerçekleştirmek gerekir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler