mars

hepsi | bugün   12 entry   -

1

mars güneş sisteminin güneşten sonra gelen dördüncü gezegeni olarak bilinmektedir. kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için kızıl gezegen de denir.

1

tavlada oyunculardan birinin, öteki oyuncu hiç pul alamadan, kendi pullarının hepsini alarak oyunu bitirip iki sayı kazanması.tavla oyununda, karşısındaki oyuncunun bir tek pulunu bile almasına zaman bırakmadan, kendi pullarını toplayarak oyunu bitirip iki sayı kazanmak.

1

tavlada oyunculardan birinin hiç pul almadan oyunun sonlanmış olma durumudur. ayrıca güneş sisteminde bulunan dünyaya yakın bir gezegendir. mars gezegeni güneş sisteminde 4'üncü sıradadır.

1

tavlada oyunculardan birinin, öteki oyuncu hiç pul alamadan, kendi pullarının hepsini alarak oyunu bitirip iki sayı kazanması.

1

güneş sistemi içerisinde yer almakta olan dünyanın yakınlarında bulunan gezegenler arasında bulunmaktadır.

0

mars, görünümünden dolayı kızıl gezegen olarak da adlandırılır

6.792 kilometrelik çapı ile güneş sistemi içerisindeki en küçük ikinci gezegendir.

güneş’e en yakın dördüncü gezegendir. güneş’e uzaklığı 227,9 milyon kilometredir.

dünya ile karşılaştırıldığında, hacimce büyüklüğü dünya’nın yaklaşık 7 de 1’i, kütlesi dünya’nın 10 da 1’i, yüzeyindeki yerçekimi miktarı ise dünya’da yerçekiminin yüzde 36,5’u kadardır.

gezegenin yüzey sıcaklığı, -150 ile 25 °c arasındadır. ve bu özelliği ile yaşanabilir sıcaklık değerlerine dünya’dan sonraki en yakın gezegendir.

0

mars’ın uyduları, phobos ve deimos olmak üzere iki tanedir. güneş sistemi’nde karasal gezegenler arasında birden fazla uydusu olan tek gezegendir.

mars, güneş sistemi içerisindeki en yüksek dağ olan olympus mons’a sahiptir. bu dağın yüksekliği 21 kilometre, genişliği ise 600 kilometredir.

mars yüzeyindeki birisi güneş’i, dünya’da gördüğü büyüklüğün yarısı olarak görecektir.

0

mars’ın belki de en ilginç özelliği, gezegenin tamamında aynı zamanda oluşan kum fırtınalarıdır. fırtına sırasında, gezegenin kırmızı görünümü bir anda bambaşka bir renge bürünebiliyor.

gezegenin yüzeyinde bir zamanlar nehirlerin ve göllerin olduğuna dair ciddi bulgular vardır. ve kutup bölgelerinde hala içi buz ile kaplı kraterler bulunmaktadır.

0

güneş sistemi’nde gün uzunluğu dünya’ya en yakın olan gezegendir. mars’ın 1 gün uzunluğu 24 saat 40 dakikadır.

mars’ın güneş etrafındaki yörüngesini tamamlama süresi olan 1 yıl uzunluğu ise, 687 gündür.

mars’ın fazla yoğun olmayan bir atmosfere sahiptir. ve bu atmosferin yüzde 96 gibi bir bölümü karbondioksitten oluşuyor.

1

latince mars veya arapça merih, güneş sistemi'nin güneş'ten itibâren dördüncü gezegeni. roma mitolojisindeki savaş tanrısı mars'a ithâfen adlandırılmıştır. yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için kızıl gezegen de denir.

0

güneş'e olan uzaklığı, yerin güneş'e olan uzaklığından daha çok olan dış gezegenlerden kızıl olan gezegen türü. merih de denilebiliyor.

0

tavlada oyunculardan birinin, karşı taraf pul toplamaya başlamadan kendi pullarının tamamını toplayıp iki kazanması durumudur.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler