kul hakkı

hepsi | bugün   10 entry   -

1

insanların ilişkilerinden doğan karşılıklı hak ve sorumlulukları. dini bir kavramdır.

1

bana kul hakkı ile gelmeyen bir hadis-i şerif varken hala insanların birbirlerinin haklarını gasp etmelerini, haklarını çalmalarını, sömürmelerini anlayamıyorum. nasıl ölürseniz ölün kul hakkı ile ölmeyin.

1

müslümanlar için dünya hayatında en çok kaçınılması gereken günahlardan biridir. özellikle "tüyü bitmemiş yetim hakkı" diye bir kavram vardır kültürümüzde. maalesef görünen odur ki kul hakkına önem veren pek kimse kalmamıştır.

1

ihanet etmek, utandırmak, küçümseme, mala ve cana zarar vermek, alışverişte aldatmak, dargın durmak, iftira etmek, arkasından konuşmak, laf taşıma, dedikodu yapmak, dini ve milli değerlere saygısız davranmak kul hakkını zedeleyen davranışlardandır.

1

kul hakkı insanların birbirlerine yaptıkları yalan, dedikodu, ihanet, aldatma, iftira gibi şeylere denir. dinimizce günah olan şeylerdir.

1

mala, cana el atmam haksız kazanç veya kazançlar.

1

yapmadığı halde birini onunla suçlamak kul hakkıdır , birisinden para alıp geri vermediysen kul hakkıdır helallik istemen gerekir ve en büyük günahlardan birisi.

2

kul hakkı ıslam'da ve diğer ilahi dinlerde de olan, başkasının hakkını gaspetmeyi ifade eder. aslında tek olarak din ekseninde düşünülmemesi gereken şeydir çünkü insan hakları da bunu yasaklamaktadır.

0

hayatta en çok korktuğum şeydir kul hakkı bir insanın hakkına girmek çok kötü birşey. onun hakkını yemek bunun allah katında da afı yok allah bizi korusun kul hakkından.

0

allah'ım bile o kişiyi kurtaramayacağı dereceden büyük olan günahlardan birisidir bir kimsenin hakkına bile bile girip onun emeğine göz dikmektir. o kişi onu affetmediği sürece helak olmaz.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.