kısa süreli bellek

hepsi | bugün   3 entry   -

1

öğrenciler derste öğretmenlerini dinledikleri zaman bilgiler kısa süreli belleğe gelir bu bilgilerin çoğu kaybolur eğer tekrar edilirse yani evde derslere çalışılırsa bilgiler kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe aktarılır.

1

aynı zamanda bilgisayar için de kullanılan bir ifadedir. bilgisayarda bazı işlemler ana belleğe aktarılmaz ve kısa süreli bellekte tutulur, çoğu zaman basit işleri kolaylıkla geri çağırmaya yarar.

0

kısa süreli belleğe örnek olarak bilgisayarlardaki uyku modu örnek verilebilir.bütün açık sayfa ve çalışmalarını save edip kapatmak yerine o gün içinde tamamen uyku moduna alıp daha sonrasında istediğin saat yada gün yada aylar sonrası (elektrik kesilmediği takdirde) açıp kaldığı yerden devam etmekte uygun bir örnek kabul edilebilir.aynı şekilde bilgisayarların bios pili denilen pilde kısa süreli bellek olarak kullanılmaktadır.bir bilgisayarın haftalarca yada yine aylarca elektriğe takılı olmadığı halde siz onu açmak istediğinizde sizin şifrenizi hatırlaması ve o günün tarih ve saat bilgilerini masaüstünüzü hazır halde tutmanızı sağlar.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.