kerpiç

hepsi | bugün   8 entry   -

0

ana maddesi çamur ve humus olan ve evlerin inşasında kullanılan toprak tuğlalar.

2

eskiden evlerin yapılması için kullanılan bir karışım olarak bilinmektedir. günümüzde kullanımı yok denecek kadar azdır.

1

eski evlerin inşaatında kullanılan bir malzemedir. saman, toprak ve su kullanılarak hazırlanır. günümüzde köylerde kerpiçten yapılmış evler, ahırlar vb. hala vardır. maliyeti düşüktür. dayanıklı değildir.

2

0 özellikle iç anadolu bölgesinde evlerin yapımında kullanılan materyaldir. toprak, su ve saman karılara hazırlanan çamur kerpiç kalıplarına dökülür ve kuruduktan sonra yapı malzemesi olarak kullanılır.

0

asıl içeriğinin saman ve çamur balçığından oluşan ve sonrasında kalıplar halinde oluşturulup güneşte kurutulan ilkel tuğla.

2

kerpiç, duvar örmek için kullanılmak üzere tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçık. kerpiç, daha çok köy evlerinin yapımında kullanılır. hem iktisadi bakımdan ucuz, hem de kışın sıcak tuttuğu için tercih edilir. bir çeşit pişirilmemiş tuğla gibidir.

1

toprak, saman vb malzemenin su ile karıştırılarak hazırlandığı yapı harcıdır. genellikle köylerde kullanılır. maliyeti yok denecek kadar azdır. lakin dayanıklı olmayan bir malzemedir. kolay dağılır.

1

içine saman sapları karıştırılarak tahta kalıplarda basınç uygulanarak sıkıştırılmış ve ilk önce gölgede kurumaya bırakıp sonra güneşte sertleştirilerek ev yapımında kullanılan eskilerin elde yaptıkları kışın sıcak yazın serin tutma özelliği olan çiğ tuğladır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler