kaş yapayım derken göz çıkarmak

hepsi | bugün   11 entry   -

2

bir iyilik yaparken veya bir işe yardım ederken birine büyük ölçüde zarar vermek şeklinde yorumlanır.

0

bir faydası dokunsun isterken, fayda yerine zararın olması durumudur. çok moral bozucu bir durumdur. insanı yerin dibine sokabilir.

0

başkasına yardım etmek isterken yanlışlıkla zarar vermek ve onu zor durumda bırakmak.

1

bir insanın düzgün bir şey yapmaya çalışırken o işin kötü bir sonuçta bitmesidir insanların birisine yardım edeyim derken sonucunun kötü olarak bitmesidir.

0

düzeltmeye çalışırken daha kötü bir sonuca neden olmak. mesela tamir etmeye çalıştığı bir su sızıntısını, beceremeyip dereye çevirip işin içinden çıkamamak gibi.

0

bir iyilik veya herhangi bir şey yaparken ters giden bir şey yaparsın ona denir. benim başıma da geldi daha önce.

1

insanın iyilik yapayım derken, birine büyük zarar vermek ya da bir işi düzelteyim derken büsbütün bozmak, batırmak anlamlarında kullanılan bir deyim. insan hangi iş olursa olsun yaparken dikkatli olmalı.

0

bir işi düzelteyim derken o işi daha kötüye yöneltmek anlamını taşır. mesela iki arkadaşımız küstü onları barıştırayım derken aralarını daha iyi bozmak gibi.

0

yardımcı olayım derken yardımın işe yaramadığı gibi üstüne zarar verme durumudur.
yapacağın şeyin karşındakine iyi geleceğinden emin değilsen koşarak uzaklaş, göz çıkarmak daha kötü.

0

kaş yapayım derken göz çıkarmak, herhangi bir kişiye ya da bir duruma bir yardımda bulunmak isteyip bunun için uğraşırken işlerin daha da kötüleşmesini sağlamaktır. istemeden olan ama sonuçları çok ciddi olabilen bir durumdur

1

bir iş, bir oluş, bir hareket yapmak isterken eldeki işi berbat etmek anlamındadır. genellikle yanlışlıkla yapılan ya da başa gelen durumlardır. iyice ölçülüp biçilerek yapılması gerektiğini de ifade etmektedir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler