karanfil

hepsi | bugün   10 entry   -

1

bulantı ve kusmalara,ağız kokusuna, şişkinliğe ve strese iyi gelir.haşlama ve deniz mahsulü buğulamalarında,dana, sığır etlerinin kızartmalarında,özellikle farklı türden tatlılarda kullanılır.

1

çok güzel bir kokusu olan yaprakları sivri bir şekilde olan bir çok renkte mesela pembe beyaz kırmızı gibi renkleri olan saksıda da yetiştirilebilen bir bitkidir.

1

karanfilgillerden,karşılıklı biçimde ensiz sivri yapraklı,boğumlu ince saplı,hoş kokulu ya da kokusuz,beyaz,pembe,kırmızı renkli güzel çicekler açan,birçok türü bulunan,tarlada ve saksıda yetiştirilebilen,otsu bir süs bitkisi.

1

genellikle ağız kokusunda ve diş ağrısında kullanılan bir bitkinin kurusu.

1

görüntüsü ve kokusu ile hoş ve sevilen bir çiçektir. bir baharat olarak da kullanılır. ağız kokusu, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara iyi gelir. aşure, şerbet gibi yiyecek ve içeceklerde kokusundan faydalanılır. çaya dahi koyanlar vardır.

0

genellikle yemekten sonra ağızda oluşan kokuyu gidermek için kullanılır. ayrıca hoş aromasından dolayı baharat olarak da kullanılmaktadır. karanfil sağlık açısından da oldukça faydalı olup diş ağrısını dindirmeye birebirdir.

0

hoş kokulu bir bitkidir. daha çok baharat olarak kullanılmaktadır. kötü kokuları giderici bir özelliği vardır. parfüm sektöründe bolca kullanılır. yağı, tohumu ayrı ayrı değerlidir. tohumu lokantalarda servis edilir. afiyet olsun :-)

0

bir bitki türüdür

1

hem bir çiçek olmasıyla bilinmektedir. hem de bir baharat olması ile bilinmektedir. baharatın ağzı uyuşturduğu ve dezenfekte ettiği bilinmektedir.

0

pembe, kırmızı, beyaz ve mor gibi renkleri olan karanfil güzel kokusuyla bilinir. doğada olan türlerinin yanında, evlerde de yetiştirilir, ancak daha çok seralarda yetiştirilmektedir. ılıman iklimde, çok az güneşli veya yarı gölgeli ortamlarda sağlıklı bir şekilde yetişirler. çeşitleri ise şunlardır:
– büyük çiçekli karanfil: bir sapta büyük bir veya az sayıda çiçek bulunur.
– dağınık karanfil: çok sayıda küçük çiçekler açar. saksılarda sarkık olarak yetiştirilebilir.
– bodur ve toplu çiçekli: her sap üstünde çok sayıda küçük çiçekler açar.

karanfil

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler