idam cezası

hepsi | bugün   9 entry   -

2

idam cezası bir çok ülkede olan ve bir insanın yaptığı suç sebebi ile verilen ölüm cezası.şu anda bir çok ülkede mesela iran'da yada amerika'da vardır.

2

ölüm cezası, bir devletin suçun karşılığı olarak bir mahkûmun hayatına son vermesidir. ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine idam denir. ölüm cezası suçu cezalandırmak ve siyasi ve dinî ihtilafları bastırmak amacıyla geçmişte çoğu toplum tarafından kullanılmıştır. bir zaman türkiyede de vardı ama şuan yoktur.

idam cezası
0

yapılan ağır bir suçun karşısında kanunların suçluya verdiği ölüm cezasıdır.

2

ölüm cezası, bir devletin suçun karşılığı olarak bir mahkumun hayatına vermesidir.ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine idam denir.

3

evrensel ceza hukuku kurallarına uygun olmayan bir ceza türüdür. bir cezanın suçluyu ıslah amacı taşıması gerekir. ayrıca geri dönüşü mümkün olmalıdır. bir insanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. bu hakkı bir kez elinden alınırsa geri dönüşü mümkün değildir. ceza infaz edildikten sonra masum olduğu anlaşılan bir kişi için yapılacak bir şey kalmaz. bakınız adnan menderes adına anıt mezarlar dikilmiştir ama kendisine bir faydası yoktur.

3

mahkemece ölüm cezasına mahküm edilen kimseye uygulanan işlem.

1

eski zamanlarda insanlara verilen ölüm cezasıdır. genellikle boğularak insanların ve toplumun gözü önünde ipe asılması ve ayağının altındaki taburenin itilmesi ile gerçekleştirilen vahşi bir olaydır. günümüzde kaldırılmıştır.

0

cezaların en ağırıdır. işlediği suçların karşılığı olarak, suçlu olan kişinin yaşam hakkının elinden alınmasıdır. bu cezaya yapılan en büyük eleştiri ise cezanın geri dönülemez olmasıdır. suçsuz olan kişinin idam edilmesi sonrasında o kişinin tekrar yaşama dönmesi mümkün değildir.

1

ölüm cezası, bir devletin suçun karşılığı olarak bir mahkûmun hayatına son vermesidir. ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine idam denir. ölüm cezası suçu cezalandırmak ve siyasi ve dinî ihtilafları bastırmak amacıyla geçmişte çoğu toplum tarafından kullanılmıştır

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler