hititler

hepsi | bugün   3 entry   -

1

hititler veya etiler, antik çağ'da anadolu coğrafyasında devlet kurmuş önemli uygarlıklardan biridir. kullandıkları dil hint-avrupa dil ailesi içinde yer almaktadır. mö 2000 yıllarında anadolu'ya göç ederek yerli hatti beylikleri üzerinde hakimiyet kurdukları bilinmektedir.

0

mö 2000 yıllarında anadolu'ya göç etmiş önemli uygarlıklardan biridir. hint-avrupa kökenli bir topluluk olduğu kabul edilmektedir. tarihte bir çok yeniliklerin ilkini getirmiş bir uygarlıktır.

0

kafkaslardan anadolu'ya gelip anadolu medeniyetinin temelini atan millet. kızılırmak, kapadokya taraflarında yaşamışlardır. devlet işleri pankuş meclisinde görüşülür. politeizmlerinden dolayı ülkelerine "bin tanrı ili" adı verilir. kraliçe tavananna kraldan sonra en yetkili kişi konumunda olduğundan kadınlara gösterilen önemin işaretidir. tanrıya hesap verme düşüncesiyle yazılan analları ünlüdür. hiyeroglif ve çivi yazısını kullanmışlardır. aile ve ceza hukukunun hititlerde ortaya çıktığı söylenir. asurlular tarafından yıkılmışlardır. (bkz: lise tarih bilgilerinden arta kalanlar)

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.