hipnoz

hepsi | bugün   8 entry   -

2

belli telkin ve müziklerle kişinin bilincini uyutmaya bilinçaltını ortaya çıkarmaya yarayan bir yöntem hipnoz edilen kişiye verilecek telkinler kişinin direk bilinçaltına verileceği için bu telkinleri yapma olasılığı çok yüksektir.

0

her hangi bir canlıyı sözleriyle, bakışlarıyla telkinleyen bir tür uyku durumu yada zihinsel trans denebilir.
hipnoz sırasında görülen rüyaların, yapılan hareketlerin, söylenenlerin hiç biri sonradan hatırlanmaz.

0

hipnoz, psikolojiye göre, telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku-uyanıklık arası haldir. terimi ilk kullanan, yunan mitolojisindeki uyku ilahının adından esinlenen iskoç hekim s. james braid'dir.

1

bir canlının söz veya hareketler ile zihinsel olarak uyku durumuna geçirilmesidir. bu durumdaki gördüğü rüya ve yapılan hareketler hakkında hiç bir şey hatırlayamaz.

0

yapay uyku halidir. telkin yoluyla kişinin yapay uyku haline geçirilmesi işlemidir. her birey hipnoza uygun değildir. sihirbazların yaptığı hipnoz numaralarına kanmayın. çünkü hep yalan dolan. çok az kişi hipnoza yatkındır. herkes hipnotize edilemez.

1

bir kimseyi sözleri ile veya davranışları ile etkileme o ne derse onu yapma durumum bir tesbih veya başka bir sallantılı şey ile gözünün önüne getirip sallandırarak hipnoz etmesidir.

0

ilk bakışta normal uyku gibi görünür, ancak otomatizm bunda daha belirgindir. hipnoz bilinçaltına geçen veya unulmuş olayların ortaya çıkmasına yol açar. hafızada iz bırakmış olmakla beraber bilinçli olarak hatırlanamayan bu olaylar gözle görülür ve uyurgezerlikte görülene benzer mimik ve hareketlerle ifade edilir.

1

uyku tanrısı hypnos'un adından türkçeleştirilmiştir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.