firavun

hepsi | bugün   3 entry   -

1

mısır’a yüzyıllardır hakim olmuş 26 firavun ailesi vardır. her sülalede çeşitli hükümdarlar asırlarca ülkeye hükmetmiştir. ayrıca bunlardan büyük bir kısmı da kendisini tanrı olarak ilan ettirmiştir. bunlardan en bilineni şu olaydır:
hz. musa tür dağı'nda allah ile konuştu. mısıra gelerek firavunu dine davet etti. ama hükümdar bunu kabul etmedi ve yanındaki veziri haman’a sordu. vezir ise musa büyük sihirbazdır. bizi aldatıp, memleketimizi elimizden almak istiyor dedi. böylece firavun’un imana gelmesine engel oldu. bunun üzerine ülkede kafirlerin suları kan oldu, gökten kurbağa yağdı, cilt hastalıkları ortaya çıktı. firavun bu mucizeleri görünce gözü korktu. hz. musa ile inananların mısır’dan gitmesine izin verdi. lakin kısa bir süre sonra da bu kararından pişman olarak ordusuyla birlikte peşlerine düştü. fakat kızıldeniz de askerleri ile birlikte boğularak feci bir biçimde öldü. bu olay kuran-ı kerim'in bakara, kasas, taha, şuara, tahrim, mü’min, araf, yunus, zuhruf, duhan, isra, saffat ile ankebut surelerinde anlatılmaktadır. yunus suresi 92. ayet-i kerimesinde: ey firavun senden sonra geleceklere ibret için, bugün senin bedenini cansız olarak kurtarıp bir tepeye atacağız. işte insanlardan bir çoğu, hakikaten ayetlerimizden gafildirler. şeklinde buyrulmaktadır. 3000 yıldan bu yana firavunun cesedi hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. ceset ingiltere'nin londra şehrindeki british museum’da sergilenmektedir...

(sadece ayeti kopyalama yaptım,ayeti kafama göre yorumlayamam.)

1

çok eskilere mısırda yaşamış olan bir sülaledir.yani o zamanlarda yaşamış olan hükümdarlara verilen addır.yani dini olmayan anlamında.

0

antik mısır'da hükümdarlara verilen isim, ünvan.
firavunların genel özellikleri
"ben sizin ilahınızım" (tövbe haşa) her şeyi ben yarattım yönettim havası,
muhtaç olmadıklarını sadece kendilerine muhtaç olunacağı düşüncesi tanrı benim mantığı,
kısacası varoluşlarına dair bile hiç bir şeyi kabul etmeyen, üstün, hakikatçi, tek doğrucu ve üstün olan bir o kadar da zalim kişiler.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.