fayton

hepsi | bugün   12 entry   -

0

fayton dört tekerleği bulunan ama tekerlekleri ağaçlardan yapılan iki at tarafından çekilerek götürülen insanları yada yükleri taşımaya yarayan araba.

0

fayton at arabasına denilir. ıstanbul adalarda halen kullanılmaktadır. ama yakın zamanda kaldırılacaktır.

1

tek körüklü,dört tekerlekli,bir çift at tarafından çekilen binek arabasıdır.

0

fayton araba icat edilmeden önce tek körüklü, dört tekerlekli, bir çift at tarafından çekilen binek arabası olalar kullanılırdı. arabanın icadından sonra turistlik olarak kullanılıyor .

fayton
0

fayton dedimiz şu ağaç tan yuvarlak halinde bulunan ama fakat iki at ile ilerleyen at gücüyle ilerleyen insan ve yük taşınan bir icat demiyelimde genellikle yük turist için kulanan bir yapım diyelim

0

araçların icat edilmeden öncesinde ulaşımı sağlamak amaçlı yapılan bir kaç kişilik üstü kapalı at gibi binek hayvanlar kullanılan, günümüzde ehli keyf olarak tercih edilen gezme aracı

0

kara yoluyla ulaşımı sağlayan at aracılığıyla yolculuk yapan bir araçtır.

0

atların çektiği bir araç. vakti zamanında ulaşım için kullanılmışlardır. günümüzde ise gezinti keyfi için kullanılmaktadırlar.

0

4 tekerlekli atların çektiği araba

0

atların çektigi bir araç türü eskilerde şimdiki modern araçlar yerine kullanılırdı

1

fayton; körüklü, dört tekerlekli, atlı binek arabası.

0

körüklü ve dört tekerlekli, çoğunlukla karşılıklı dört kişilik oturma yeri olan atlı yolcu arabası, payton. adını, yunan mitolojisinde gökyüzünde arabayla dolaşan güneş'in oğlu faeton'dan alır. genellikle iki at tarafından çekilir. bazı faytonların üstü yarıdan çok örtülü, bazılarınınki ise tümüyle açıktır. osmanlılar döneminde yaygın olarak kullanılan fayton, türkiye'de günümüzde küçük kentlerde, istanbul'da adalar'da ve ayrıca turistik amaçlarla kullanılmaktadır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler