enlem

hepsi | bugün   6 entry   -

1

herhangi bir yerin ekvatora olan uzaklığının açı cinsinden değeridir.dünyanın şekline bağlı olarak ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe değişen olaylar enlemin etkisi ile açıklanır.

2

yeryuvarı üzerinde herhangi bir noktadan geçen paralel çemberiyle eşlek arasındaki yay parçasının açısal değeri olarak bilinir.

1

enlem, ekvator'un kuzeyindeki veya güneyindeki herhangi bir noktanın ekvator'a olan açısal mesafesi. enlemler, kuzey ve güney enlemleri olmak üzere ikiye ayrılırlar; derece, dakika ve saniye cinsinden ifade edilirler

0

dünya üzerindeki herhangi bir noktanın başlangıç paraleli olan ekvator'a uzaklığının açısal değeridir.
bir yerin coğrafi enlemi denilince o yerin meridyeni üzerinde derece, dakika, saniye olarak hesaplanan ve bu yeri ekvatordan ayıran uzaklık anlaşılır. bir yerin enlemi o yerin ekvatora göre yerini belirtir.

0

coğrafya derslerinde görmüş olduğumuz terimlerden biridir daha çok dünyanın güney ve kuzey yarım kürede bulunan enlemleri birbirine olan aralıkların açısal değeridir.

0

herhangi bir yerin ekvatora olan uzaklığına enlem denir. coğrafik bir terimdir. enlemler kuzey ve güney enlemleri olarak ikiye ayrılır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.