elden ayaktan düşmek

hepsi | bugün   9 entry   -

1

yaşlılık ve hastalık nedeniyle iş yapamaz, yürüyemez, kendi işini kendisi halledemez hale gelmek demektir. örneğin allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin.

0

hastalık veya yaşlılık nedeni ile artık hiç bir iş yapamamak, kendi yemeğini dahi pişirememek gibi durumuna düşmek anlamına gelmektedir.

0

hiç bir şey yapamamak yaptıkları şeyleri bile yapamaz hale gelmek allah kimsenin başına vermesin elden ayaktan düşmek çok kötü bir şey.

0

insanların yaşlandıklarında gençliğindeki gibi hareket edememe durumu. bazı ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için kullanılır.

0

kendi ihtiyaçlarını bile göremez hale gelmektir. yaşlılıkta, hastalık ya da kaza sonrası görülebilen bir durumdur. insanın çaresiz olduğu ve bakıma muhtaç olduğu bir durumdur. yaşlılığın ve ölümün hayırlısını istemek gerekmektedir.

0

allah, evladın bile olsa kimseye muhtaç etmesin

0

hasta olan kimseler için kullanılır genellikle yaşlılar sağlığımız kaybettiği zaman eli ayağı tutmaz. sağlıklı olmayan kimselerdir.

0

hastalık, kaza ya da yaşlılık nedeniyle kişisel ihtiyaçlarının bile giderilememesi durunudur. bu durumdaki kişi başkasının yardımına muhtaçtır. çok zor bir durumdur. ölümün de hayırlısını istemek lazım.

0

kişisel bakım ve ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan kişilere kullanılan söz.
"allah'ım iki gün yatak, üçüncü gün toprak insan eti ağırdır, elden ayaktan düşürmeden al canımı" rahmetli dedemin duası ve üçüncü gün ölmesi. kişinin kendisi için de en iyi dua şekli.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.