egoist

hepsi | bugün   7 entry   -

1

kendini beğenmiş, her konuda kendisini üst seviyelerde görüp diğer insanları aşağılayıcı görmektir. sürekli kendisini öven itici insanlara egoist denir.

0

benlik, kendinden başka kimseyi önemsememek.

0

ego, ben, benlik anlamına gelir.egoist ise ben sizden üstünüm,ben basit biri değilim,beni küçümsemeyin psikolojisinin getirdiği bir durumdur.

0

egoist demek, bencillik anlamına gelmektedir.hep kendini düşünen menfaatçi insanlar için kullanılır.

1

ego, ben, benlik anlamına gelir. egoizm ve süper ego ile bağlantılıdır. kendisiyle ilgili sürekli bir takım özelliklerden bahseden bireylere egoist denir

1

ego, ben, benlik anlamına gelir. egoizm ve süper ego ile bağlantılıdır. kendisiyle ilgili sürekli bir takım özelliklerden bahseden bireylere egoist denir. ego aslına bakarsak ben sizden üstünüm, ben basit biri değilim, beni küçümsemeyin psikolojisinin getirdiği bir durumdur. yani ego kişide, farklı özellikleri oluşundan değil, eziklenme korkusundan doğan bir durumdur. kişi, küçük, başarısız, beceriksiz olmadığını ispatlama çabasına girer. bundan dolayı kendinden bahseder sürekli, iyi taraflarını dile getirmesi yanı sıra kötü yanlarını da iyi bir işmiş gibi yücelterek anlatır. aslında hedefi kötü huylarını veya kötü işlerini temize çıkarmaktır. yersen! çoğu insan egoist olduğunun farkında olmazken bazı insanlar egolarını yenmek isteyebilir ve çaba sarf edebilirler. çünkü egoist insanların çevresi zamanla azalır. insanlar sürekli birinin yaptıklarını, yapacaklarını, özelliklerini dinlemekten sıkılır ve aşağılanmış gibi bir duruma maruz kalır. bu da insanın uzaklaşması için gayet makul bir sebeptir.

0

latinceden gelen bir kavram olan ego, “ben, benlik” gibi anlamlara gelir. kişinin var olan özsaygısının veya özgüveninin bir göstergesi olarak da ifade edebiliriz. kişinin benlik duygusu, doğuştan gelen bir özelliktir. her insanın önce kendi mutluluğunu, kendi iyiliğini ve kendisinin isteklerinin olmasını istemesi aslında normal olarak kabul edilebilir. ancak burada ki önemli nokta bunu dengelemektir. sürekli benmerkezci tavırlar sergilemek yerine çoğulcu düşüncelerle de hareket edilmelidir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler