dünya

hepsi | bugün   5 entry   -

0

yeryüzü anlamına gelmektedir, güneşe en yakın gezegenlerden biridir. güneş sistemin de en büyük gezegenlerden biri olmakla beraber yaklaşık dörtte üçü sularla kaplıdır.

0

4/3 ü sularla kaplı kara parçası. uydusu ay'dır. kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 24 saatte tamamlar. güneş etrafındaki tam bir turunu ise 365 gün 6 saatte tamamlar. insan oğlu bu koca evrende zerre kadar bile gözükmeyen ve 4/3 üde sularla kaplı olan bir gezegende milyarlarca yıldır hala ayak basmadığı yerler vardır ...

0

dünya atmosferi içeriğinde maddeler ve yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

azot % 78,08
oksijen % 20.95
argon % 0.93
neon % 0.0018
helyum % 0.0005
metan % 0.0001
karbondioksit % 0.04
ve kalan yüzdelik kısımda ise, eser miktarda kripton, hidrojen, azot oksit, ksenon , ozon, karbonmonoksit ve amonyak bulunur. ayrıca atmosferin alt katmanlarında su buharı da vardır.

0

siyanobakteriler olarak bilinen ilk bakteriler, muhtemelen dünyadaki ilk oksijen üreten organizmalardı. yaklaşık 2.5 milyar yıl önce, başlayan karbondioksiti oksijene dönüştürme döngüsü sonucunda, büyük miktarda oksijen saldılar. ve atmosferdeki karbondioksit yüzdesini önemli ölçüde düşürdüler. atmosferdeki serbest kalan oksijen, amonyak ile reaksiyona girerek azotu serbest bıraktı. ve zamanla oluşan bitki yaşamı sonucunda dünya’nın atmosferi günümüzdeki haline geldi.

1

dünya, güneş sistemi'nde güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. güneş sistemi'ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. şu an için üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. katı ya da 'kaya' ağırlıklı yapısı nedeniyle üyesi bulunduğu yer benzeri gezegenler grubuna adını vermiştir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.