dantel

hepsi | bugün   7 entry   -

1

özenle, emek verilerek yapılan bu örtüler bir dönem tüplü tv’lerin bile üzerine örtülürdü. evin her yerine ayrı bir hava katar, annelerin en önemli ev süsü eşyası olarak kullanılırdı, aklına gelen her yerde görülebilirdi, hatta arabalarda bile kullanılan dantel zamana yenik düşerek evlerdeki yerlerini zamanla terk etti tarihteki yerini aldı.

0

dantel eskiden annelerimizin zamanında sıkça kullanılan bir örtü çeşididir. hatta o kadar ki, televizyonunun üzerine bile dantel örülmüş evler vardır. dantel tığ ile örülür. hatta günümüzde bile hala çeyizleri sırf dantel olan kızlar var. evet dantel emektir ama malesef artık kullanılmıyor. o yüzden buradan annelere duyurulur, dantel örmeye gerek yok artık. gözlerinize yazık..

1

annelerimizin eşlerimizin veya bacılarımızın
el emeği göz nuru nakış nakis işledikleri eşyadır .
gelinlerin çeyizlerine konulan bu dantel çok eski bir gelenektir.

0

annelerimizin iplik ve mille yaptığı el işleme sanatıdır çok büyük bir emek ister . ayrıca süs niyetinede kullanılabilir şekil farklılığı gösterebilir.

0

kadınların başına oturup saatlerce oyalandığı bir iştir. ama bunu boş vakit buldukça yaparlar.

0

çoğunlukla beyaz ören bayan ipten çeşitli modellerle yapılan konsol, vitrin, yatak odası gibi mobilyaların üzerine konulan sevimli şeyler.
benim de hiç sevmediğim olmasa daha güzel olur dediğim şey. televizyonun bozdolabının hatta oklavanın bile danteli var. oklava şaka gibi kuzenimde görmüştüm, çıldırdım

0

özellikle annelerimizin, anneannelerimizin ve babaannelerimizin çeyiz için yaptığı zarif mi zarif, güzel mi güzel el işleridir. çok uğraştırıcı ve yorucudur. danteller günümüzde pek kullanılmaz ve sevilmez ama eskiden televizyonun üstüne, mutfak dolaplarına, masalara, sehpalara danteller serilirdi.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler