çökertme

hepsi | bugün   7 entry   -

3

denizin dibine indirilen, üzerine balık geldiği zaman köşelerinden çekilip kaldırılan kare biçimli balık ağıdır.

0

ege bölgesi tınılarına sahip türkiye genelinde bilinen bir türkü olup yörede halilim türküsü olarak da bilir.
bir de çökertme kebabı vardır, muhteşem bir lezzet.

0

çökertmeden çıktım da halilim diye ege bölgesine ait yöresel bir türkü olmakla beraber tüm türkiye’nin de bildiği hoş bir türküdür. çökertme kebabı da yemede yanında yat türünden oldukça güzel bir kebap türüdür.

0

bir balık ağı ığdır deniz'in dibini atılan sonra da köşelerinden toplanmak suretiyle yukarıya doğru çekilen bir balık ağı balık yakalamak için idealdir.

0

çökertme denince aklıma gelen ilk şey çökertme kebabıdır. zira bayılırım ve akşamda yemekte bu var. mis gibi kızartma, üstüne sarımsaklı yoğurt ve, üzerine bol acılı et.. yeme de yanında yat

1

bir kebap çeşidi olması ile bilinmektedir. en alt katmanda ince ince rendelenmiş patates kızartması bulunmaktadır. onun üzerine çırpılmış yoğurt, yoğurdun üzerine domates sosu eklenir ve en üstte et bulunur. etin üzerine istenildiği taktirde tekrar patates kızartması dökülür.

1

batıda ege bölgesine ve ait bir yer adından ortaya çıkan bir tür halk oyunu ve halk türküsü.çökertmek işi.balık tutmak amacı ile deniz dibine indirilerek üstüne balıklar geldiğinde köşelerinden çekilip kaldırılan ağ.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler