bir kulağından girip öbür kulağından çıkmak

hepsi | bugün   12 entry   -

2

kendisi için hayırlı olan sözleri hiç uygulamamak, sözleri dikkate almamak, söylenilenlere önem vermemek demektir. örneğin o kadar nasihat ettim bir kulağından girip öbür kulağından çıktı.

1

söylenen söze önem vermemek,kulak asmamak,umursamamak."söylediğim söz bir kulağından girip öbür kulağından çıkarsa anlamazsın elbet!"

0

kişiye ne anlatılırsa anlatılsın hiçbir kelimesine uymayan ve dinlemeyen anlamına gelir.

0

verilen öğütlerin hiçbirini dinlemeyen umursamayan, duymamazlıktan gelen

0

kişiye anlatılanların, kişi tarafından umursanmaması durumunda kullanılan bir deyimdir. anlamayanlar için de kullanılır. eğer umursanmıyorsa dayak gerekebilir. çünkü başka türlü anlamaz.

0

bir konuyla ilgili ne kadar bilginiz ve tecrübeniz varsa hepsini detayıyla anlatırsınız, mağdur olmasın diye çabalarsınız sabırla anlasın diye uğraşırsınız maalesef karşısınızda ki hiç bir dediğinizi anlamak istemez, bütün söyledikleriniz çöp olur.
bir kulaktan girmeyi bırak bazılarında girmeden teğet geçip gider her ne söylediyseniz.

0

söylenen sözü önemsemediği için umursamamak. kulak asmamak anlamlarında kullanılan bir deyim.

0

lafı orda dinleyip anlamış gibi yapıp 2 dk sonra tekrar eski haline dönmek kısacası. allah akıl fikir versin böylelerine.

0

hiç kafaya takmamak o anda dinleyip o andan unutma anlamında kullanılır diye biliyorum.

1

söylenen sözleri üstün körü dinlemek anlamına gelir. anlatılan şeyleri dinlerken başka şey düşünmek ya da dinlememek de denilebilir.

0

karşı cins tarafınca verilen ögütlere sözlere karşılık umursamaması kendisine tabi kılmaması ve karşı cinsin söyledigi ögütleri dinlememesi ve üstüne alınmaması gibidir.

1

kendisine söylenen bir sözü yada bir ders verme sözünü hiç kafasına takmadan her zaman kendi bildiklerini yapmak anlamındadır.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.