baş edememek

hepsi | bugün   9 entry   -

1

bir durumda işin üstesinden gelememek, kimsenin sözünü ve davranışlarını düzeltememek demektir. örneğin bu çocuk çok yaramaz baş edemiyorum.

1

gücü yetmemek,başarı kazanamamak,bir işi başarmakta zorluk çekmek.
"annem yaşlandı,artık bu evin temizliğiyle baş edemiyor."

0

yani uğraşamamak demek . mesuliyeti birden fazladır kişinin mesela bi süre sonra ağır gelmeye başlar ve kişi kaldıramaz yani baş edemez hale gelir buna çocuk bakımı ev işleri ve işyeri sıkıntılarını örnek verebiliriz

0

bir iş için ya da bir olay için gücün yetmemesi halidir. örneğin ahmet'in maddi sıkıntıları o kadar büyüktü ki baş etmek mümkün değildi. ahmet de baş edemediği için başından vazgeçti.

0

bir işi başarmakta zorluk çekmek veya olayın üstesinden gelememek,gücü yetmemek , başarı kazanamamak gibi anlamlarda olup günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bir terimdir.

0

her hangi birine karşı yaptıkları, davranışları ve söyledikleri ile ilgili durumlarda kontrolsüz tavrına karşı kullanılan deyim.
-ben bu çocukla baş edemiyorum. kendi bildiğini yapıyor sürekli.

0

bir şeyin üstesinden gelememek karşısındakinin kişilikli karakterlerini hiçbir şekilde düzeltememek olduğundan daha kötü olmak.

1

2 anlamı olan bir sözdür o işi başaramamak o işin üstesinden gelememek cüzü yetememek gibi bir anlamı vardır diğer bir anlamı ise o kimsenin söz ve davranışlarını düzelt demek anlamına gelen bir sözdür

0

birinin başka biriyle baş edemediği yani onla uğraşmadığı yılması çok sinir etmesi onu zorlaması.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.