banyo kazanı

hepsi | bugün   4 entry   -

2

eskiden yıkanmak için kullandığımız banyo sobası da denen icat.hem banyoya hem de suyu ısıtan bir sistemdir ne kadar güzeldi.

0

küçükken banyoyu hamam olarak kullanmamı sağlayan yakmasını bile öğrenemeden kaloriferli eve geçtiğimiz alet. gelin görün ki 15 sene sonra aynı cihazdan çay içtim. doğuda iftar sonraları yol kenarlarına koyuyorlar bundan. 1000 adet çay çıktığını söylüyorlar. demlikten çay koyuyor banyo kazanından da suyunu koyuyor adamlar. banyo kazanını semaver olarak kullanıyorlar.

0

bir de bu kazanlarda çamaşır kaynatılırdı. çamaşır kaynatılan kazanlara çamaşır kazanı diye özel bir isim verilir miydi bilemiyorum.çamaşır kazanı küçük tüpün üstüne konur, anne beyaz çamaşırları orada kaynatırdı. sonra beyaz olsun diye içine çivit koyardı. çok da kötü kokardı çünkü genelde -o zaman bebek olan- küçük kardeşin kirlettiği eşyalar kaynatılırdı.

0

genellikle bakırdan yapılan. 1900'lü yıllarda soba usulü bir su kaynatma mekanizmasıdır. alttan odun ve kömürle harlanan ateş yukarıda alınan suyu ısıtır ve borular aracılığıyla musluğa aktarır. bu tarz mekanizmalarda 2 adet musluk bulunur biri harlanan sudan gelen ateşe bağlıyken diğeri soğuk su musluğu dur.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.