ayasofya

hepsi | bugün   4 entry   -

0

doğu roma imparatorluğu zamanında yapılmış, tarihin en eski binalarından biridir. kilise olarak inşa edilmiştir. aynı yerde üç kez yapılmıştır.son hali 5. yüzyılda yapılmıştır. 1453 yılında istnabul'un fethi ile birlikte cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. türkiye cumhuriyeti döneminde de müze olarak kullanılmıştır. ortodokslar tarafından kilise olması, müslümanlar tarafından da cami olarak kullanılmaya başlanması istenmektedir. son zamanlarda da bu konular yeniden gündem olmaktadır.

1

şuan istanbul'da bir müze.bizans imparatoru 1. justinianus tarafından,532-537 yılları arasında istanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında istanbul'un osmanlılar tarafından alınmasından sonra fatih sultan mehmet tarafından camii olarak kullanıma açılmıştır.

1

ayasofya, istanbul'da tarihî bir müze. bizans imparatoru ı. justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında istanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika plânlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında istanbul'un osmanlılar tarafından alınmasından sonra fatih sultan mehmet tarafından yapılmış

0

bizans imparatorluğu zamanında istanbulda yapılan ünlü kilisedir. 1934'te müze oldu.107 adet sütun üzerine oturtulmuştur.ana kubbesi 33 metredir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler