ayağını yorganına göre uzatmak

hepsi | bugün   12 entry   -

1

gelirini giderini uydurmak, harcamalarını düzenli bir şekilde elindeki paraya göre yapmak demektir. örneğin ayağını yorganına göre uzatmazsan ileride aç kalırsın.

1

dengeli yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini,giderine göre ayarlamalıdır.harcamalar geliri aşmamalı,imkanlar zorlanmamalıdır.aksine bir hareket bütçeyi sarsar,dengeyi bozar,insanı sıkıntıya sokup rahatsız eder.

0

yani herşeyi imkan nispetinde yaşamak demek aşırıya kaçmadan durumuna göre hareket etmek demek mesela ev almaya musaitim ama arabada almak istiyorum durumum el vermiyor bende ayağımı yorganıma göre uzatıp sadece ev alıyorum

0

ayağını yorganına göre uzatmak deyimi dengeli yasamak isteyen birinin mutlaka gelirini , giderine göre ayarlamalıdır.harcamalar geliri aşmamalı , imkanlar zorlanmamalıdır.

1

bir kişinin kendini ve imkanlarını bilmesi halidir. kişi eğer kendini ve inkanlarını bilmeden bir işe girerse o işten olumlu sonuç alamaz. çünkü neyse çapınız o dur etkiniz. çapınız az ise etkiniz de azdır.

0

atasözüdür. bir kişi maddi imkanlarını yanlış kullanırsa ihtiyacı olduğu zaman imkanlarını kullanamamasıdır.

0

yani bütçen neyse onu aşma demek istiyor.kendi bütçene göre alışveriş yap, harcama yap demek istiyor.

0

bütçene göre ayak uydurmaktır. alabilecek yapabilecek şeyler bellidir. dışına çıkmadan hareket etmeyi anlatan bir atasözüdür.

1

harcamalar gelirim aşmamalıdır. imkanlar zorlanmamalıdır. dengeli yasamak isteyen insan mutlaka giderlerini gelirine göre hesaplamalıdırlar.

0

paran kadar harca kredi kartı kullanıp cüzdanı patlatma demek istemiş atalarımız

1

insanların kendi maddi gelirlerinin dışına çıkmamaları, aldıklarını, verdiklerini buna göre değerlendirmeleri gerektiğini anlatan bir cümledir.

0

bir insanın kendisini bilmesi ile yapacağı harcamayı ona göre yapması fazladan harcama yapıp kendini sıkıntıya düşürmemesidir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.