atasözü

hepsi | bugün   13 entry   -

1

atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir. atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. bu cümleler kişiden kişiye değişmez. halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

0

eski zamanlardan söylenen söyleneni bilinmeyen yeri geldiğinde o sözlerin cuk diye oturduğu sözlerdir

0

atalarımızı derin tecrübelerine dayanan özlü sözlerdir. bu sözlerde birçok nasihat vardır. aklı olanların aklının bir köşesine yazması gereken sözlerdir.

0

bilgi ve tecrübeye dayalı söyleneni belli yada belli olmayan kısa cümlecikler. anlamı bilindiğinde ve yerine uygun kullanıldığında karşı tarafa okkalı bir cevap verme niteliğindeki sözlerdir.

0

söyleneni bilinmeyen. hayat hakındaki tecrübeleri kafiyeli olarak kısacık bir sözcükle anlatan ve konuşmadaki düşünceyi netleştiren yani anlamı güçlendiren ifadelerdir.

1

atalarımız tarafından açıklamak istedikleri şeyleri mecazi yol ile aktarma yoluna gidilmiş sözcük ifadeleridir.

0

eskiden bilirkisilerin soyledigi sozlere denir

0

söyleyen kişilerin bilinmediği başka bir deyişle anonim olduğu atalarımızın söylediği bir bakıma didaktik olan sözlerdir.

0

geçmişten atalarımızın uzun deneyimlerinden yararlanılarak günümüze kadar gelen kısa ve özlü öğütler veren, toplum tarafından benimsenerek kabullenilmiş kalıplaşmış sözlerdir.

0

adından da anlaşıldığı için atalarımızın verdiği sözlerdir yani dedelerimizin söylediğine şimdi de aradan 100 yıl geçmesine rağmen hâlâ etkisini sürdüren sözler yerini buluyor ben atasözlerini inanıyorum.

0

anonimdir ve gelecek nesillere yol gösterir

0

insanların gözlemlere dayanan, halka mal olmuş, kısa ve özlü sözlerdir.orhun yazıtları'nda bile atasözleri yer almaktadır.kalıplaşmışlık özelliklerindendir.

0

bundan yüz yıllar önce atalarımızın söylediği manevi değeri yüksek nasihat amaçlı sözlerdir. günümüzde hala bu atasözlerini kullanırız. bazı durumların üstüne tam oturur

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler