amasya

hepsi | bugün   10 entry   -

3

şehzadeler şehri olarak bilinir, şehzadelerin burada bırakılmasının sebebi eskiden buraya sefer düzenlenmesinin zor olmasından dolayıdır,dağların arasında küçük bir şehirdir içinden yeşilırmak geçer elması ile ünlüdür.

2

orta karadeniz bölgesinde yeralan türkiye'nin 81 ili olan amasya ili anadolu'da gerçekten örnek bir ildir. amasya elması meşhurdur. 7 adet ilçesi bulunmaktadır.

1

türkiyenin karadeniz bölgesinde bulunan bir il.

2

karadenizde bulunan ve iki dağ arasında kalan evlerden oluşan şehirdir. eski kral mezarları bulunmaktadır.

2

şehir mezkezinde devasa elma sembolü bulunan, haşhaşı, bamyası da meşhur olan orta karadeniz bölümünde yer alan il. çeşitli uygarlıkların da merkezi olmuştur.

1

elmasıyla meşhur, şehzadeler şehri olarak anılan, ferhat ve şirin aşkıyla sembolik anıtının bulunduğu ve mumya müzesi ile de oldukça hoş şehir merkezi olan ilimizdir.

1

tarihi kalıntılarıyla ün salmış küçük bir ilimiz.

2

deniz seviyesinden 400 metre kadar yüksekte olan ortasından yeşil ırmağın geçtiği m.ö.4000 li yıllara kadar uzanan bir tarihe sahip olan bir şehrimizdir.

1

amasya, karadeniz bölgesi'nde amasya ilinin merkezi olan kenttir. 2014 yılı itibarıyla toplam 321.913 nüfusa sahiptir. merkez ilçe ise 135.950 nüfusa sahiptir. orta karadeniz bölümü'nde yer alır.

1

elma ile ünlü olan ilimiz iç anadoluda 200 binden fazla insanın yaşadığı ilimizdir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler