ahmet kaya

hepsi | bugün   12 entry   -

1

henüz 43 yaşında iken 2000 yılında paris'te vefat eden sanatçı, bu kısa ömrüne pek çok albüm ve müzik sıpdı4mıştır. siyasi bir kimlik haline gelmesi nedeniyle hayatta iken yeterince anlaşılamadığını söylemek mümkündür. halbuki sesi ve müziği az bulunur niteliktedir.

2

ahmet kaya kendi tabiriyle kürt kökenli olan bir türk vatandaşı müzisyen ve sanatçıdır. 90lı yılların sonlarına doğru benimsediği siyasal kimliğin etkisiyle ülkeden kaçarak gitmek zorunda kalan ve orada vefat eden eşsiz sesli bir insandır.

2

ahmet kaya bir halk bestecisidir. şarkılarıyla meşhurdur. insanların yüreğinde bir burukluk bırakmıştır. değerli sanatçılarımızdandır.

2

ahmet kaya, türkiye'de 1980'ler ve 1990'larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, anne tarafından türk, baba tarafından kürt kökenli türk halk müziği ve özgün müzik sanatçısı ve bestecidir.

1

1980-1990 yılları arasında çıkardığı albümlerle ünlenmiş, şarkıları ile bir çok kişinin kalbinde taht kurmuş kürt kökenli türk halk müziği ve özgün müzik sanatçısı ve bestecidir. 16 kasım 2000 tarihinde fransa'nın paris şehrinde ölmüştür.

2

ahmet kaya hala yaşıyormu ölümü bilinmiyor önce terörüst denip dışlandı sonra halk kahramanı yapılıp kucaklandı bu ülkede herşey mümkün

0

hayatımda vefat edişi ile en çok burukluk yaşatan ilk sanatçı sürgünde vatanına hasret ve çok erken denilen yaşta hayata veda eden sanatçı üzerimde çok büyük etki yarattı. kendisi taraflı tarafsız her kesime hitap eden şarkılar çıkarmış kürtlerinin ve solcuların sesini yüksek sesle ülkücülerin ise kısık sesle dinlediği tek ender sanatçıdır. 1980-1990 yıllarına damga vuran sanatçı bir ödül töreninde kürtçe müzik yapıp birde klip çekeceğim dedikten sonra ırkçı insan müsvedelerin çatal bıçak kaşık saldırısına uğraması sonucu fransa,ya giden sanatçı burada vatanına hasret gözlerini hayata yumar mekanı cennet olsun :(

0

ahmet kaya
anne türk, baba kürt. terörist olarak ilan edildi, sürgün yada bir kaçıştı. albümleri bir süre yasaklandı, dinlemeye bile korkulur bir dönem oldu hatırlıyorum. o kadar çok insan kendisini sevmem ama şarkılarını severim derdi ki, nasıl kaliteli şarkıları olduğu buradan belli.

lise 1 ve 1999 kaset modası olan dönemdeyiz, 90lık kaset doldurttuk arkadaşlarla. herkes en sevdiği şarkıları yazdı. ve biz o kaseti bir araya gelip dinlediğimizde gizlice dinlerdik, niye yaptınız lan bunu bize diye haykırmak geldi içimden. ve hala o kaset hatta bütün kasetler duruyor.
kim ne derse desin ne söylenirse söylensin ben hep dinledim, ben hep ölmediğine inandım, belki de inanmak istemedim.
kardeşlerimle de yıllar sonra iadeyi itibar muhabbeti sonrası evde son ses şarkılarını dinlerdik. favorimiz "biz üç kişiydik" çünkü biz 3 kardeşiz. ve "olmasaydı sonumuz böyle" en sevdiklerimizdendi.

"söyle yağmur çamur
değmedi yüreğime
şimdi ben neredeyim
sen nerede"

0

şarkıları çok güzel beğeniyorum ama hakkında pek iyi şeyler duymadım.

0

şarkılarını, yüreğimle eşleştirdiğim tek ses.

0

ahmet kaya candır erkenden gidişi çok üzmüştür bizi harika bir sesi vardı onun tabii ki o da öldükten sonra kıymeti bilinen sanatçılarımızdan biridir genelde türkiye'de öyle olur öldükten sonra ancak kıymetini biliriz yaşarken asla kıymetini bilmeyiz ahmet kaya bambaşka birisi onun türkülerinde saklıdır bizim türkiye'nin gerçekleri

0

sözüyle ve yorumuyla bir döneme damga vurmuş bir yorumcudur. özgün müziğin geniş kitlelere ulaşması konusunda öncü olmuştur. kasetleri milyonlar satmıştır. siyasi ve ideolojik olarak yaptığı açıklamalar ise sonunu getirmiştir. şarkılarının hepsini bildiğim ve dinlediğim bir yorumcudur. maviye çalar gözlerin favorimdir.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.