ağzını bıçak açmamak

hepsi | bugün   15 entry   -

1

kırgınlıktan, üzüntüden veya herhangi bir sebepten dolayı bir söz söyleyecek durumda olmamak demektir. örneğin köpeğin kaybolmasına o kadar üzülmüş ki ağzını bıçak açmıyor.

0

kendine bir şeyi sıkıntı yapmış bir kişinin sohbetlere katılmaması, konuşmaktan kaçınması durumudur. takmıştır kafasına bir şeyi, suskun suskun oturur, sorulara gönülsüz isteksiz cevap verir, bildiğin o kişi değildir, konuşmaz.

0

üzüntüsünden söz söyleyecek durumda olmamak anlamına gelir .

0

suskunluk ve konuşmamaktır. mecazi bir deyimdir.

0

kırgınlıktan hiç bir şekilde konuşamamak ,söylememek,üzüntüden ya da herhangi bir sebepten ötürü söz söyleyecek durumda olmamak.boşuna uğraşma,evin yanışına öyle üzüşmüş ki ağzını bıçak açmıyor.

1

çok üzüntülü olmak,üzüntüsünden söz söyleyemez durumda olmak.
"işinden olmuştu,ağzını bıçak açmıyordu."

0

hiç konuşmamak, susmak. ağzından tek kelime çıkmaması.

0

bir durum karşısında cevap dahi vermemek.

0

bir konu yada bir durum karşısında o an da ağzını açmamak orada sessiz şekilde oturup hiçbir şey anlatmamak

0

hiç konuşmayan kişiler için kullanılan bir deyimdir ağzı sürekli kapalı olduğu için bıçakla bile açılamayacağı anlatılmak istenir mecazidir.

0

olaya, konuya , davranışa , topluma karşı hiçbir şekilde konuşmamak ve fikir alışverişinde bulunmamaktır.

1

kırgınlıktan üzüntüden ya da herhangi bir sebepten ötürü söz söyleyecek durumda olmayan insanlar için kullanılan bir sözdür.

0

herhangi bir durumdan dolayı sıkıntı halinde olmak, dolayısı ile konuşmak istememektir. insanın canı bazen çok sıkıldığında derdini kimseye anlatmak istemez. ağzını bıçak açmamak bu durum için söylenmiş bir sözdür.

0

öfkelendiği birine karşı hiç konuşmamak bir kelime bile edememek karşımdaki kişi yokmuş gibi davranmak herhangi bir sebepten ötürü bir söz söyleme durumunda olmamak.

0

bir kişinin ısrar edilmesine rağmen konuşmak istememesi. konuşmamak için çaba harcamasıdır. böyle bir durumda kişi rahatsız edilmemeli, olayı kendiliğinden anlatması beklenmelidir. doğrusu bu dur.

Bilgi, eğlence ve arkadaşların burada.